ROZHOVOR | Berte tu nemoc vážně. Jsou to skuteční lidé, nejen pouhá čísla, říká medik

ROZHOVOR – Sousloví „pracovní povinnost“ poznalo mnoho studentů medicíny mnohem blíže, než si kdy představovali. Mnoho jich bylo nasazeno do zdravotnických zařízení, aby pomáhali bojovat s koronavirem. Vypomáhali na odděleních, kde jsou nemocní upoutáni pouze na lůžko, ale i na odběrových stanovištích. Ještě za studia se tak podívali do první linie. „Ani ten pohled na jediného staršího nemocného člověka není nic veselého a lidi by si to měli uvědomovat,“ říká jeden z mediků v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Ivan Horváth je ve čtvrtém ročníku všeobecného lékařství na Masarykově univerzitě v Brně. Sám pochází ze Slovenska, ale jakožto českého studenta se i jeho týkala pracovní povinnost. Přiřazen byl na kliniku anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích, kde pracují s nejtěžšími případy onemocněných covidem-19. Zde jsou všichni pacienti odizolování v boxech a dodržují se zde nejpřísnější hygienická pravidla. Horváth pomáhal s prací zdravotním sestrám. „Všechno jsou to ve většině případů ležáci a je potřeba je různě polohovat, provádět základní hygienu a podávat léky. Často se tam musí dělat například dialýzy, rentgeny na lůžku nebo kardioverze,“ popisuje svou hlavní náplň práce. Dle jeho slov byl z toho personál právoplatně vyčerpaný, a právě proto se jim hodila jeho pomoc.

Ve čtvrtém ročníku všeobecného lékařství v Brně je také Eduard Heřmánek. Přes počáteční zmatky s umístěním skončil na odběrovém místě v Dětské nemocnici v Brně. Jeho prací je provádění stěru u lidí, které k nim posílá hygiena nebo praktický lékař. „Kolem toho je dost administrativy, takže dělám i tu,“ doplňuje značnou část svých povinností. Na odběrovém místě je k dispozici i jeden člověk, který funguje jako pracovník pro nemocnici a provádí stěry hospitalizovaným. Na směně jsou dva lidi. „Jednomu říkáme ,stěrač‘, ten provádí samotné stěry a druhého nazýváme ,žádankář‘, ten chystá odběrové sety a dělá potřebnou administrativu,“  vysvětluje každodenní rutinu Heřmánek.

Rozhovor byl uskutečněn před zbavením studentů medicíny pracovní povinnosti.

Jaké pocity ve vás probudila pracovní povinnost?

Horváth: Povolávali nás vždy do pozice sanitářů nebo ošetřovatelů. Na odděleních, kde jde o péči o lidi, kteří balancují mezi životem a smrtí, například na tom resuscitačním oddělení, pozice toho sanitáře není zas tak náročná. Pokud mi poví, že mám nyní pacienta odvést na CT nebo jinam v rámci nemocnice, tak určitě ta odpovědnost není jenom na sanitářovi. Zatímco na jiných odděleních to tak může být. U nás je to vždy tak, že u člověka, když se transportuje, musí být lékař s obrovským kufrem věcí na resuscitaci. Na jedné straně jsem se nejprve obával, že je to infekční prostředí, ale na druhé straně jsem si vždy říkal, že když je to to infekční prostředí, musí na to být adekvátní vybavení, musí se s tím počítat, že jsem medik a že mě tam nenechají udělat nějakou blbost.

Heřmánek: Já jsem to vzal tak, že udělat se to musí a převažovala u mě radost, že můžu být v Brně. Věděl jsem, že to tak bude lehčí skrz školu. Předtím než jsem se dozvěděl, jak to bude, jsem se bál hlavně o to, kam půjdu a jak to bude se školou. Jakmile se to rozeslalo a začala se řešit organizace samotné práce, jednoduše jsem šel do toho.

Chápu to tak, že jste si řekli, že nestudujete medicínu, abyste se tomuto vyhýbali.

Horváth: Byli lidé, kteří velmi spekulovali a různě vypisovali, že to nezvládají a podobně. Určitě jsme o tom slyšeli. Nechci říct, že jsme hrdinové, ale prostě jsme to přijali a odpracovali jsme si to. Zatím říkám, že se vše zvládalo a bylo to dobré, ale nevíme, jaké by to bylo, kdyby bylo nakažených více.

NEJSOU TO ČÍSLA, ALE SKUTEČNÍ LIDÉ

Když jste nastupovali, měli jste informace zejména z médií jako ostatní. Následně jste byli konfrontováni s realitou. Jak se změnil váš pohled na covid-19 a pandemii celkově?

Horváth: Určitě jsme nebyli z lidí, kteří tvrdí, že to neexistuje. Nepopírali jsme závažnost toho viru. Mnohokrát jsme ale nevěděli, co si o tom máme myslet. Když jsem najednou viděl, že to jsou skuteční lidé a není to jen číslo, které si večer člověk přečte… Například tyto věci, co se říkají v médiích a jinde, že to ohrožuje jen starší a podobně, tak ani ten pohled na jednoho staršího nemocného člověka není nic veselého a lidi by si to měli uvědomovat.

Heřmánek: Mně přijde, že každý, když se někdo někoho zeptá na covid-19, v tom začne vždy hájit své zájmy. Osobně co se týče covidu, jsem byl ze začátku naštvaný, že nebudeme normálně studovat. Byl bych rád, kdyby byli lidé zodpovědní, protože je to vážná věc a těch pár pohledů na lidi, kteří jsou na tom špatně, stačí.

Co ve vás potom vyvolává to, že jsou různé demonstrace proti vládním opatřením a lidé například nenosí roušky a nedodržují opatření na důkaz odporu k vládě?

Horváth: Člověka to štve. Takovým lidem bych doporučil, což není možné, projít se potom oddělení. Jsem zvědavý, kdo z nich by potom v dané chvíli říkal, při pohledu na tu babičku, která tam leží, že je to neškodná viróza a podobně. Ano, na jedné straně to u mladých lidí není vysloveně nebezpečná nemoc a podobně, ale ta hygienická opatření jsou na místě, aby nešlo do nemocnice dvacet důchodců naráz, ale aby přišli postupně.

Heřmánek: V tomto jsou obrovské příklady z Itálie na jaře nebo nyní z Polska, kde to selhává. V danou chvíli to jinak nejde a s tím se asi musíme smířit.

Jak hodnotíte celkový dosavadní postup v Česku? Divíte se lidem, že jdou například demonstrovat? Divíte se, že když vláda otevře hospody tak si všichni myslí, že je situace v pořádku?

Horváth: Za mě je to tak, že jsme měli patnáct tisíc nakažených, deset tisíc, sedm tisíc jako maxima z týdne, následně se to stabilně drželo na pěti tisících. A nejednou se z jednoho týdne na druhý povídalo, že jsme vyhráli a jdeme všechno otvírat, vše je v pohodě. Takhle mi to přišlo a nechápu to.

Heřmánek: Například co mi vadilo je to, že se na jednou začalo mluvit o tom, že nemocnice už nejsou přeplněné, ale stačilo se podívat na to, kolik lidí tam umírá. Postup vlády se těžko hodnotí, protože nevíme, s jakými informacemi pracují. Je důležité, aby fungovaly nějaké autority, v čemž například Prymula selhal.

Jaký jste měli nejsilnější zážitek, který vás zasáhl, během vaší služby?

Horváth: Jak je to nová choroba, tak se i lékaři nově učí a není to něco, s čím by se střetávali celý svůj profesní život. Vidí to poprvé jako my medici. Člověka zasahuje ta nejistota v běžné manipulaci s člověkem. Lékaři jsou zvyklí pracovat s těžkými pneumoniemi, ale toto je celé nové. To, co mě jako člověka zasahuje nejvíc, je to, co musí cítit onen člověk na lůžku. V případě, že ten člověk vnímá, nejvíc devastující musí být to, že leží v nemocnic a je brán jako infekční materiál, se kterým se pracuje přes tři rukavice a ve skafandru. To není chyba lékařů, to není chyba nikoho. Pro ty lidi to musí být hrozné, být zavřený v boxu, přijde se na ně podívat někdo, koho neznají a neví, kdo se za tou maskou a skafandrem skrývá. Lidi tento rok měli pocit samoty a vadilo jim, že nemohli jet na dovolenou a nemohli do hospody, ale jaký asi pocit samoty má člověk, který je zavřený v krabici a jediný člověk, kterého vidí, je ve skafandru, udělá nutné věci a musí hned odejít, protože ho čeká práce jinde. Lékaři se určitě snaží, ale je to, jaké to je.

Heřmánek: Pro mě je těžké najít nějaký zážitek, protože my tam fungujeme tak, že lidé přijdou, odebereme jim vzorky a odejdou. V tomto na nějaký intenzivnější zážitek není prostor.

Jak vypadají vaše směny časově a jak máte nastavený pracovní režim?

Horváth: Já to mám jako dvanácti hodinové směny a můžu si vybrat mezi denní nebo noční. Většinou jsem se snažil brát denní, protože po noční jsem měl rozhozený režim. Na druhou stranu jsem to bral jako pozitivum do budoucna s tím, že si jednoho dne budu muset na toto zvyknout. Říkal jsem si, že by to mohlo být fajn, začít už jako student, protože předtím se s tím medici nesetkali. Ale i po denních směnách se určitě ten den nic nenaučím. Zní to úsměvně, ale pro nás mediky je to dost podivný den, když se neučíme vůbec nic, člověk na to není zvyklý. Den volna u nás nepřipadá v úvahu.

Heřmánek: U nás na odběrech jsou buď dvanáctky nebo šestihodinovky. Když jdu na šest hodin, dá se potom ten den stále něco naučit. Dvanácti hodinové směny tam fungují pro nemocnici. Noční dvanáctka je jednak pro nemocnici a jednak chystá všechny papíry na den, organizaci práce a podobně. Denní dvanáctka funguje jako šéf směny. Potom se tam po šesti hodinách střídáme na jednotlivých odběrech. Pokud sloužím dvanáctku, také toho pak už moc neudělám.

Co v důsledku vašich zkušeností doporučujete přátelům a co byste doporučili lidem, kteří si toto přečtou?

Horváth: Neslavte rozvolňování.

Heřmánek: Určitě aby tu nemoc pořád brali vážně. Aby nezačal hromadný pocit, že je vše za námi a odteď bude vše v pořádku.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) pandemie Zdravotnictví Masarykova univerzita Brno rozhovor lékaři

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 

před 3 hodinami

Medvěd hnědý, ilustrační foto

Medvěd Wojtek. Zvíře, které před 80 lety pomohlo vybojovat vítězství v bitvě o Monte Cassino

V poslední době k nám ze sousedního Slovenska přicházejí zprávy o napadení lidí medvědem. Soužití člověka a medvěda je doloženo již z dob pravěku, postupem času si toto zvíře lidé dokázali i ochočit. Toho je důkazem například medvěd Wojtek, který se uplatnil v armádě za druhé světové války. Přesně před 80 lety pomohl porazit nacistická vojska v bitvě o Monte Cassino.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

před 5 hodinami

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

před 6 hodinami

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno před 7 hodinami

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

před 8 hodinami

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

před 8 hodinami

David Pastrňák

Příjezd Pastrňáka se Zachou by národní tým přivítal. Chystá se telefonát

Podobně jako u Davida Kämpfa a Martina Nečase, kdy těmto hráčům volali Petr Nedvěd s Martinem Havlátem téměř hned po vypadnutí jejich týmů z play-off kanadsko-americké NHL, budou nyní tito členové realizačního týmu národního mužstva během soboty kontaktovat oba hráče Bostonu Davida Pastrňáka a Pavla Zachu za účelem jejich posílení reprezentace na domácím MS.

před 9 hodinami

Robert Fico

Ficův stav se zásadně nemění. Kaliňák ale zmínil pozitivní prognózu

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

před 9 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

V sobotu národní tým posílí ze zámoří Nečas. Do Prahy by mohli přijet také Pastrňák se Zachou

Během pátečního večera, kdy čeští hokejisté ještě na ledě pražské O2 Areny hráli duel s Rakouskem (4:0), přišla dlouho očekávaná zpráva o první posile z kanadsko-americké NHL. Po vypadnutí Caroliny z play-off zámořské soutěže se jí stal útočník Martin Nečas. Ten by měl dorazit do Prahy v sobotu před polednem a pak se rozhodne, zda se již dnes večer představí v zápase proti Velké Británii. Poté, co navíc z play-off NHL v noci na sobotu českého času vypadl Boston, je ve hře i příjezd Davida Pastrňáka a Pavla Zachy.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Putin předstírá zájem o mírová jednání. Jde mu o jediné, tvrdí analytici z ISW

Analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW) se podívali do hlavy ruského prezidenta Vladimira Putina. Rusko podle nich předstírá zájem o mírová jednání, aby ovlivnilo přemýšlení západních spojenců Ukrajiny. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy