GLOSA | Prigožin, volby, Hanychová i Babišova cola. Rok 2023 aneb rok nadějí a beznadějí v kostce

Rok 2023 se chýlí ke konci a už brzy vstoupíme do nového. Vzhledem k tomu, co jsme všechno prožili v tom končícím, lze s jistou dávkou naděje oprávněně doufat, že rok 2024 by mohl být o něco snazší, jednodušší a přehlednější pro nás všechny. Uvidíme. Pojďme si ale připomenout, co všechno se nám v uplynulých dvanácti měsících povedlo prožít a přežít.  

Hned zkraje roku se zdálo, že se věci začínají otáčet k lepšímu. V lednu s přehledem vyhrál obě kola prezidentských voleb Petr Pavel a na hlavu porazil Andreje Babiše. Malou poskvrnou této veskrze pozitivní události zůstává nesplněný Andrejův slib o tom, že když se prezidentem nestane, definitivně skončí v politice. Parafrázováno s Cimrmanem, když ho lidé viděli, jak pádí z první tiskovky po prohře, mnozí si již mnuli ruce, že se světoběžník Andrej konečně odhodlal k odchodu a že chytá vlak zpátky na Slovensko. Zklamaně pak sledovali, jak na Instagramu otáčí, chytá druhý dech a uhání zpět. Holt, není na světě růže bez trní. 

V březnu Miloši Zemanovi skončil mandát prezidenta republiky a tento gigant české politiky se odebral do věčných lovišť politického zapomnění. Spolu s ním zmizeli z veřejného prostoru veksláci v rolích kancléřů, putinofilové si přestali podávat dveře na hradě a Jiří Ovčáček konečně dostal propustku k pokání, sňatku a odstěhování se do hor. Lepší start roku bychom si nemohli přát, zdálo by se. 

Bohužel, nebylo to všechno tak růžové a béžové, jak by se mohlo zdát.  

První polovinu roku trápily Čechy hlavně brutálně vysoké ceny energií a drahota. Pojďme si připomenout, proč se to stalo. To bylo tak. Před dvěma lety jsme se zbavili vlády Andreje Babiše, která rozhazovala veřejné peníze vidlemi a tím roztápěla pod inflačním kotlem, to za prvé. A za druhé Rusko zaútočilo na Ukrajinu a Ruská státní společnost Gazprom nedodávala slíbený zemní plyn do českých, polských ani německých plynových elektráren. Bezprecedentně proto stoupla cena elektrické energie, kterou obchodníci nakupovali pro rok 2023. To pomohlo roztočit inflaci a lidem skokem vzrostly životní náklady. Podstatné jsou ale tři věci, které je dobré mít na paměti. Za prvé – nebýt Babišovy vlády, nebyly by české veřejné rozpočty v takovém srabu a mohly na následující lépe reagovat. Za druhé – nebýt Ruska a jeho války proti Ukrajině, nedošlo by k tak brutálnímu zdražení energií. A za třetí  - jedno i druhé současná vláda postupně zvládla. A to je vlastně docela dobrá zpráva. Tak pojďme dál.  

V dubnu 2023 oznámil úřadující osmdesátiletý americký prezident Joe Biden oficiálně kandidaturu v amerických prezidentských volbách 2024. A to vyvolalo diskuzi o vhodném věku na výkon této funkce. Biden na to zareagoval vcelku svižně s prohlášením, že tomu, co ostatní mají za stáří, on říká zkušenost a moudrost, což je sice hezké, ale stejně se člověk neubrání otázkám po tom, zda náhodou by v nejdůležitější funkci neměl sedět někdo trochu víc mladší. A ne, Trumpa tím fakt nemyslím. Každopádně, co je nám, Středoevropanům do toho, žejo. My máme vlastních problémů až nad hlavu.  

V květnu proběhla korunovace anglického krále, jenž proměnila čtyřiasedmdesátiletého prince Charlese na Karla III. Autor článku si tu jen odloží, že pokládá zcela za absurdní, aby se hlavou zemí stále ještě stávali lidi jen proto, že se narodili do správné rodiny a čekali dostatečně dlouho, až jim umřou rodiče, nicméně zároveň respektuje kulturní tradice a tak posílá exprinci srdečné pozdravy k novému roku. 

Agátě Hanychové se narodilo dítě Jaromíra Soukupa, Rozárka. A to jen proto, aby se Agáta  stačila do konce roku se Soukupem rozejít a vzít si otce svého prvního dítěte Miroslava Dopitu a zařadit Jaromíra bok po boku jiného z expartnerů Jakuba Prachaře, s nímž má další dítě. Přejeme všem zúčastněným mnoho zdaru a lásky i v dalších letech.   

V červenci bylo vedro jako prase. Naše planeta zažila nejteplejší den v historii měření. Nezůstalo to bez následků. Například herec Jaroslav Dušek v rozhovoru pustil do tématu rakoviny a prohlásil, že je to volba lidí, kteří nenávidí život. A sklidil za to zasloužený shitstorm. 

V srpnu spadlo letadlo převážející majitele jedné ze soukromých ruských armád Prigožina. Bylo to dost divné, protože nic neprovedl, jen v červnu obvinil vedení ruské armády z útoku na své jednotky, stáhl je z ukrajinské fronty a vyslal na Moskvu, aby zastavili zlo ruského armádního vedení, obsadili několik velkých měst, cestou sestřelili ruské armádě několik helikoptér a letadel. To všechno jen proto, aby ten samý den večer oznámil, že se jeho vojáci otáčejí a vrací se na své základny, obratem byl zproštěn i všech obvinění a zamířil i se svými boys do Běloruska. Pak byl chvilku klid a mohlo by se zdát, že je tomuhle rozkošnému příběhu konec. Ne však v Rusku. Tam vládcové neodpouští a i tahle poprava Prigožina se dá chápat jako takové jemné varování všem Rusům, kdo by mohli přemýšlet o něčem podobném, jako neposlušnost.   

Kazma vypustil do světa svůj film co není film, spolu s možností vyhrát 30 milionů, které vyhrát nikdo nemohl a taky nevyhrál. A vydělal na tom majlant, což o tomto národu vypovídá mnohem víc, než libovolný výsledek voleb. 

Stojaté vody okurkové sezóny rozvířila zpráva o tašce zeleniny. Konkrétně šlo o rajčata, papriky a ředkvičky, které dostala slovenská úřednice od jedné žadatelky o dotace. Proti obviněné vypovídal i muž, který úřednici donesl za pomoc víno a čokoládu. Paní úřednice dostala za tohle hanebné jednání pět let natvrdo v kriminále. Jak se říká přísnost musí bejt. Připomnělo mi to muže z Brna, jenž byl za krádež pěti housek během nouzového stavu odsouzen na 1,5 roku.   

Ano, můžeme se podivovat na tvrdostí takových trestů, vzpomeneme-li si zároveň na účelové podvody například s dotacemi v řádech desítek milionů, nad nimiž soudy mávly rukou. Třeba jako v kauze Čapí hnízdo. Nebo nad zneužíváním moci a rozkrádáním svěřejných majetků, což předváděla dlouhé roky parta na Hradě. Ukazuje to jeden z oblíbených principů české spravedlnosti, který říká, že přísnost musí asi být, ale jen na ty dole. Jen mám dojem, že s tímhle přístupem ti dole donekonečna svou důvěru v právní stát držet nebudou. 

Ukázalo se, že expremiér a skoroprezident Babiš neumí otevřít láhev coly, aniž by se polil.  

V září prezident Petr Pavel po dlouhém přemítání a váhání podepsal penzijní reformu, přestože se nijak netajil výhradami ke způsobu valorizace důchodů a rychlým změnám v celém systému. Dá se to číst jako první výrazně zdvižený výstražný prst, kterým prezident ukazuje, že není automatem na podpisy, zároveň však nemůže a  ani nechce vystupovat v roli člověka, který diktuje podobu jednotlivých zákonů, protože za ty má odpovědnost vláda a Sněmovna. S jakým ulehčením lze uvažovat nad tím, jaký tyjátr a tanečky by kolem stejného zákona předvedl minulý prezident, nemyslíte? Nebo nedej bože si představte, jak nadstranicky by postupoval prezident Babiš, kdyby se jím stal. 

Babiš prodal mediální skupinu Mafra, do které patří třeba deníky Mladá Fronta, Lidové noviny a Metro, časopisy Téma, Rytmus života, televize Óčko, rádia Impuls a Rock zone a spousta dalších titulů, které suma sumárum tvoří asi tak třetinu českého mediálního trhu. Děje se tak po deseti letech Babišova mediálního kralování a ne zrovna proto, že by chtěl, nebo že by šlo o byznysové rozhodnutí. Babiš je v zásadě k prodeji donucen, protože podle nového zákona o střetu zájmů politici nesmí vlastnit žádná média. A to je dobře. 

V říjnu rozhodl soud o tom že Tomia Okamuru lze legálně nazývat Pitomio, a to konkrétně v rozhodnutí, jímž změnil verdikt odvolacího soudu. Spor, který vedl Okamura proti vydavateli časopis Reflex, společnosti Czech News Center, probíhal už od roku 2020. 

Teroristé Hamásu bezprecedentně zaútočili na Izrael, zabili 1300 Izraelců a dalších 200 jich unesli bůhvíkam. Po zbytek roku byla tématem izraelská odveta, mající za cíl zlikvidovat každého, kdo v tom má prsty. To vyvolalo mohutné antisemitské protesty po celém světě a ukázalo, že svět má rád Židy jen jako oběti. Což je dost strašné zjištění.  

Dan Landa svolal příznivce a spolu obejmuli horu Říp. 

V listopadu zemřel Karel Schwarzenberg. Tento bývalý ministr zahraničí, poslanec, senátor, hradní kancléř a téměř prezident skonal 6. listopadu ve věku 84 let. Jeho pohřeb se uskuteční 9. prosince se státními poctami a mě je jeho odchodu velmi líto. Byl podle mého jednou z nejvýznamnějších osobností české politiky a společnosti, která se angažovala v oblasti lidských práv, evropské integrace a podpory demokracie, čili osobnost, kterých v naší zemi není nazbyt. Čest jeho památce. 

Vrchní soud zrušil rozsudek pražského městského soudu z ledna, jenž zprostil Andreje Babiše obžaloby z dotačního podvodu. 

Konsolidační balíček vlády prošel Senátem. Má snížit schodek státního rozpočtu a zavést některá opatření pro zvýšení příjmů a snížení výdajů, to by mělo vládě pomoci zlepšit stav státního rozpočtu v příštích dvou letech celkem až o 150 miliard korun. Ať už si o tom myslíte cokoli, stojí za to podotknout, že součástí balíčku je i návrh důchodové reformy, který zajistí udržitelnost důchodového systému v dalších desetiletích, tedy krok, na který si netroufla doposud žádná vláda v historii (pro rejpaly – neúspěšnou částečnou reformu premiéra Nečase nepočítám). A proto zvedám opatrně palec nahoru. I s rizikem, že peníze, které tahle vláda stihne do konce mandátu ušetřit, příští asi-premiér Babiš zas rozhází, jak je jeho dobrým zvykem.   

A pak už se konec roku přiblížil. Sněmovna si nadělila první dárek a schválila rozpočet na příští rok. Zatímco opozice se tváří, že prosazený rozpočet je čímsi na způsob přírodní katastrofy, morové rány a otevření bran pekelných, vláda ústy svých představitelů říká, že jde o nutný kompromis mezi sociálním přístupem, prorůstovým a investičním rozvojem a zpomalením růstu zadlužování.  

Stávkovalo se na školách, zapojily se jich tři čtvrtiny a přidali se i odboráři. Je nutno říct, že například skutečně platy nepedagogických pracovníků jsou žalostné a ostudné a zcela jasně je třeba jim vyjádřit podporu a solidaritu. Nutno je ale i říct, že tahle vláda posílá na školství doposud nejvíc peněz v dějinách a dodat, že se veřejným rozpočtům nedaří, což je nepochybně i vina vlád předchozích. A pak je na místě zcela jasně odmítnout účast proruských figurek a loutek Agrofertu, které se na tom všem snaží přiživit. Ano, toho Agrofertu, jehož potravinářské firmy k vysoké inflaci přispívaly svými brutálními maržemi a na straně druhé svým zaměstnancům platily a platí hrubě podprůměrné mzdy.   

V prosinci jako temný mrak zasáhla naši zemi nesmyslná brutalita jednoho člověka, který ve dvou útocích připravil o život šestnáct lidí.   

A tak se rok 2023 přiblížil ke svému konci. Byl to rok hlubokých beznadějí a nadějných začátků. Věřím, že rok následující bude snad o něco přehlednější, méně komplikovanější a že uklidní naši zemi. V ekonomice i společnosti.  

Přál bych si, aby to pozitivní začalo převládat. Aby se zlu dařilo méně. A aby ten následující rok byl pro každého z nás rokem pokoje, zdraví, štěstí a úspěchů.  

Související

Více souvisejících

glosa Jevgenij Prigožin Andrej Babiš Nový rok Silvestr

Aktuálně se děje

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi především díky čtyřem bodům kapitána Červenky jasně přehráli Brity 4:1

Z pohledu českého národního týmu to byl v sobotu pohodový večer. Proti Britům, kteří nikterak výrazně českým hráčům duel nezkomplikovali a umožnili jim bezstarostnou cestu za dalšími třemi body, tak svěřenci kouče Radima Rulíka v klidu došli k výhře 4:1. Tu navíc režíroval ten nejzkušenější z Čechů, samotný kapitán Roman Červenka, jenž zaznamenal čtyři asistence. Do utkání pak nastoupil i Martin Nečas, který teprve kolem sobotního poledne přiletěl ze zámoří, ovšem na své první body na turnaji si bude muset ještě počkat.

včera

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 

včera

Medvěd hnědý, ilustrační foto

Medvěd Wojtek. Zvíře, které před 80 lety pomohlo vybojovat vítězství v bitvě o Monte Cassino

V poslední době k nám ze sousedního Slovenska přicházejí zprávy o napadení lidí medvědem. Soužití člověka a medvěda je doloženo již z dob pravěku, postupem času si toto zvíře lidé dokázali i ochočit. Toho je důkazem například medvěd Wojtek, který se uplatnil v armádě za druhé světové války. Přesně před 80 lety pomohl porazit nacistická vojska v bitvě o Monte Cassino.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

včera

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

včera

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

včera

včera

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno včera

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

včera

David Pastrňák

Příjezd Pastrňáka se Zachou by národní tým přivítal. Chystá se telefonát

Podobně jako u Davida Kämpfa a Martina Nečase, kdy těmto hráčům volali Petr Nedvěd s Martinem Havlátem téměř hned po vypadnutí jejich týmů z play-off kanadsko-americké NHL, budou nyní tito členové realizačního týmu národního mužstva během soboty kontaktovat oba hráče Bostonu Davida Pastrňáka a Pavla Zachu za účelem jejich posílení reprezentace na domácím MS.

včera

Robert Fico

Ficův stav se zásadně nemění. Kaliňák ale zmínil pozitivní prognózu

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

V sobotu národní tým posílí ze zámoří Nečas. Do Prahy by mohli přijet také Pastrňák se Zachou

Během pátečního večera, kdy čeští hokejisté ještě na ledě pražské O2 Areny hráli duel s Rakouskem (4:0), přišla dlouho očekávaná zpráva o první posile z kanadsko-americké NHL. Po vypadnutí Caroliny z play-off zámořské soutěže se jí stal útočník Martin Nečas. Ten by měl dorazit do Prahy v sobotu před polednem a pak se rozhodne, zda se již dnes večer představí v zápase proti Velké Británii. Poté, co navíc z play-off NHL v noci na sobotu českého času vypadl Boston, je ve hře i příjezd Davida Pastrňáka a Pavla Zachy.

včera

včera

Aktuální počasí: Bouřková předpověď na víkend. Hrozí dnes i zítra

V Česku hrozí během probíhajícího víkendu výskyt bouřek. Meteorologové upozornili, že ačkoliv se to stává málokdy, tak předpověď na neděli je jasnější, než na sobotu. Bouřky každopádně hrozí dnes i zítra.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy