Letní počasí bude pořádně žhavé. Mohou padat teplotní rekordy, naznačují modely

Česko v druhé polovině dubna zaskočil návrat zimního počasí, kdy teploty klesaly pod nulu a na horách spadly desítky centimetrů sněhu. V dlouhodobých meteorologických modelech se ale nic nemění. Letošní léto má podle nich být pořádně žhavé.

Růst teplot během letních měsíců je patrný dlouhodobě, podle modelů by ani letošní rok neměl být výjimkou. Britský deník The Mirror poukazuje na to, že už od ledna jsou po světě zaznamenávány extrémy. V USA mají za sebou dosud nejteplejší zimu, přičemž počasí na severoamerickém kontinentu částečně ovlivňují ty samé okolnosti jako v Evropě. 

Britští meteorologové z Met Office uvedli, že jejich modely předpokládají velká vedra ve Velké Británii i kontinentální Evropě, kam patří i Česká republika. Experti odhadují, že letní měsíce budou v průměru o dva stupně teplejší než dlouhodobý normál. Ve středoevropském regionu může být rozdíl teplot ve srovnání s normálem ještě vyšší. 

Například web topky.sk uvedl, že na Slovensku očekává více tropických dní a překonávání teplotních rekordů. Možné jsou prý i letní dny s teplotami nad 40 °C. Taková vedra už mohou mít výrazný vliv na zdraví lidí, zejména starších osob a dětí. 

Česko však momentálně prochází epizodou nebývale chladného počasí, která se blíží ke konci. Hydrometeorologický ústav očekává ještě dva mrazivé noci, o víkendu už ale teploty opět překročí dvacítku.

Meteorologové ve středu zmínili, že na grafu průběhu teploty ve výšce kolem 1500 metrů nad mořem už vidí postupný nárůst teploty až na hodnoty kolem 15 °C na začátku příštího týdne. "To bude odpovídat denním maximům v nížinách až kolem 25 °C," vysvětlili na síti X. "Jinými slovy, čeká nás s velkou pravděpodobností velmi teplé a stabilní počasí s minimem deště nebo přeháněk," dodali.

Související

Více souvisejících

Počasí Léto ČHMÚ

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Záhada imploze ponorky Titan. Nová studie naznačuje, proč došlo k tragédii

Záhada imploze miniponorky Titan by mohla být brzy vyřešena. Byla zveřejněna nová studie, která naznačuje, že pět lidí, kteří zahynuli na palubě lodi OceanGate, když se ponořila tisíce stop pod hladinu moře, mohly být oběťmi tzv. „mikrodeformace“.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy