ROZHOVOR | Není jiná alternativa, než vítězství Ukrajiny, tedy mír za ukrajinských podmínek, říká Otakar Foltýn pro EZ

Jaké jsou možné scénáře rusko-ukrajinské války? Jaká poučení si z tohoto konfliktu může odnést naše armáda? Nejen o válce na Ukrajině, hrozbách hybridních konfliktů a vůli k odporu proti režimům, které zas jednou neví, kde mají hranice, si Petr Nutil povídal s Otakarem Foltýnem, právníkem a důstojníkem Armády České republiky, bývalým náčelníkem Vojenské policie.

Otevřená válka na Ukrajině trvá už dva roky, proměněná v poměrně statický, zákopový konflikt, v němž – jak se zdá – ani jedna ze stran nemá dostatek sil na zásadní proměnu situace. Jak toto “zamrznutí” konfliktu ve fázi opotřebovávací války vnímáte a existují z něj cesty ven? 

Ruskou agresi na Ukrajině lze rozdělit do čtyř fází: První hybridní 2014-2022, ve které ruská armáda působila na ukrajinském území nepřiznaně.

Druhá fáze od 24. února 2022 byla pokusem o uštědření „strategického šoku“ Ukrajině a zcela chybně spoléhala na rychlé ukrajinské zhroucení. Výsledkem byly hluboké, z boků zcela nekryté průniky ruské armády do hloubky ukrajinského území, které Ukrajinci okusovali a odřezávali. Relativně malá hustota vojsk působících na obrovském území umožnila Ukrajincům provedení úspěšných manévrových operacích, při nichž osvobodili téměř polovinu svých okupovaných území, což můžeme nazvat fází třetí.

Následná koncentrace sil ovšem vedla k jejich nahuštění přibližně na současné linii, přičemž zejména obrovská palebná síla dělostřelectva vedla k současné čtvrté, opotřebovávací fázi. 

Cestou z ní je buď hrubá síla, kterou by se vůle a především zdroje obránce prostě snížily za kritickou úroveň umožňující vzdorovat ruské kvantitativní převaze. Ukrajinský přístup pak logicky více staví na vyšší kvalitě a inovacích. Řeč je tedy o změně operačního prostředí, kterou přináší parametricky efektivnější použití elektronického boje a dronů. Zatím ovšem Ukrajinci potřebují ustát operační iniciativu ruské armády, a to lze aktuálně jen za předpokladu navýšení objemu munice zejména pro PVO a těžké dělostřelectvo.

Přejdeme-li k samotnému počátku rusko-ukrajinské války, tedy roku 2014, kdy začala hybridní formou, nelze se nezeptat – lze si z podobně rozmazaných a nevyhlášených konfliktů vzít ponaučení? Co měl, nebo spíše mohl Západ dělat jinak, aby nedošlo k plnohodnotné válce na Ukrajině? 

Západ si měl včas uvědomit, že to, co představitelé kremelského režimu dlouhodobě tvrdili, skutečně myslí vážně. Blouznění o rozpadu SSSR jako největší tragédii 20. století nebylo z Putinových úst blouzněním, ale přáním obnovy ruského impéria. Západ si ovšem natolik nepřál konfrontaci, že ignoroval nejen poměrně jasná prohlášení, ale dokonce i zjevné agrese typu útoku na Gruzii 2008 a dokonce i okupaci Krymu a východní Ukrajiny 2014. Je to dokonalá ukázka, kam vede krásné, ale dokonale pitomé přání: chceme mír. Ve skutečnosti totiž zvyšuje agresivitu útočníka, který cítí slabost a stupňuje agresivitu. To, co zastaví agresora, je to samé, co jej zastavilo vždy předtím. Vůle se bránit a tedy efektivní odstrašení. Aby ale agresor věřil, že si nemůže dovolit zaútočit, musíme tomu věřit především my sami.

Hypotetické scénáře konce války na Ukrajině obvykle mluví o třech možnostech – výhře Ukrajiny, její prohře, či stanovení demarkační linie, čili defacto korejský scénář. Pokud byste si mohl dovolit pravděpodobný odhad, jak celý konflikt dříve či později skončí, jaký z nich by to byl? 

Pochopitelně ten první. Jestli nejsme úplní hlupáci a nechceme mít agresívní kremelský mafiánský režim na svých hranicích, neexistuje jiná alternativa, než vítězství Ukrajiny či mír za ukrajinských podmínek. V opačném případě by byla Evropa zaplavena válečnými uprchlíky a nezbytností vynaložit na zbrojení řádově víc prostředků než nyní. Vzhledem k tomu, že vítezství Ukrajiny je možné podpořit relativně malými náklady nyní, byla by idiocie to neudělat a následně platit mnohonásobně více zdrojů a především životů Evropanů.

Konflikt na Ukrajině lze vnímat i jako lekci v technologických proměnách vedení války, z nichž je nejviditelnější masivní nasazení dronů. Učí se z těchto zkušeností i Západ, respektive i česká armáda?

Samozřejmě zmíněná změna operačního prostředí je zcela zásadní a Ukrajinci nám mimo plateb za zbraně navíc předávají i neocenitelné zkušenosti, které bychom jinak na cvičištích nikdy nezískali. 

K iniciativě prezidenta Petra Pavla, jenž usiluje o nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu ze zemí mimo Evropskou unii, by se podle odhadů mohlo připojit až 15 zemí. Zcela rozumím smyslu této iniciativy, nicméně nelze nekalkulovat možná rizika takového kroku. Vidíte nějaké, ať už v hybridní či jiné formě, a je na ně Česko připraveno?

Představte si situaci z běžného života. Jdete s několika přáteli po ulici a vidíte drobnou ženu, napadenou metrákovým násilníkem. Můžete jej zpacifikovat za cenu pár vlastních oděrek, ale v zásadě bez většího rizika. Pomíjím morální povinnost pomoci slabšímu, o které snad nemusíme diskutovat. V praktické rovině ovšem navíc platí, že případným nepotrestáním útočníka se sám vystavujte hrozbě, že s pocitem beztrestnosti zítra napadne vás a udělá to v okamžiku, kdy nebudete mít žádné přátele. Kdokoliv může pomoci slabšímu a neudělá to, je zbabělec. Kdokoliv se tím navíc dostane do situace, že bude následně sám čelit agresi, je navíc nebetyčný hlupák.

S našimi historickými zkušenostmi je pro mě nepředstavitelné, že bychom zalezli do díry a nepomohli trpící Ukrajině. Představa, že se zbaběle schováme pod kámen, protože by jinak ruské zpravodajské služby mohli vyhodit do vzduchu další muniční sklad, je nedůstojná.

Před jakými dalšími výzvami česká armáda, respektive v obecnějším pohledu bezpečnost západní demokratické Evropy stojí?

Válka bude čím dál více přecházet do souboje technologií ovladatelných výhradně s pomocí výpočetní techniky. Bude se zásadně měnit podoba armád i jejich výzbroje. Brzy uvidíme řádový nárůst dronů působících v rojích a ve stále více autonomním režimu. Bude třeba více odborníků na IT, operátorů, plánovačů, hackerů ale i konstruktérů a průmyslových schopností adaptovaných na technologie, které zatím ukázaly jen malou část svého potenciálu. Ukrajinci nám platí nejen platbami za zbraně, ale i informacemi, které českou armádu udrží informovanou o nejnovějších trendech.

Pojďme od obrany vojenské k čelení hrozbám méně viditelným. Jak si vede ČR v zápase o duši národa, tedy v propagandistickém působení, jímž se dlouhodobě především Rusko snaží narušit soudržnost NATO a EU? A je například boj proti dezinformacím stran vlády veden dostatečně?

V tomto zcela zásadním ohledu si nevedeme nijak skvěle, ba ani dobře. Vlastenectví není jen mávání vlajkami při úspěchu ve sportovním zápase. Vlastenectví je především přijetí hodnot, na kterých stojí Česká republika. Svoboda, spravedlnost, důstojnost a právní stát mají cenu, i když já osobně třeba mám pocit, že v mém případě selhaly. Jsou to hodnoty, které prospívají celku a prospějí mým dětem. Fakt, že já se právě teď cítím nešťastným, není omluvou pro papouškování kremelské propagandy.

Problém je, že třicet let svobody jsme se tomuhle vůbec nevěnovali a nevysvětlovali lidem, kterými hodnotami je udržován náš stát. Pak se nemůžeme divit, že v tom spousta lidí bloudí, protože zahlcení informačního prostoru informacemi jim tu orientaci neulehčí. Boj s dezinformacemi je v tomto spíše méně důležitý. Zcela zásadní je jasné, autentické, pravdivé a především srozumitelné vysvětlení, kdo jsme, kam směřujeme a zejména co chceme. Komunikace hodnot je primárně úkolem státu.

Jsme součástí ve srovnání s Ruskem mnohonásobně ekonomicky silnější Evropské unie a zejména jsme členy nesrovnatelně vojensky silnější Severoatlantické aliance. A kremelský režim to velmi dobře ví a proto útočí na důvěru mezi spojenci, ale i prostou důvěru mezi lidmi, jejíž absence by z nás udělala snadnou kořist. Jsme neporazitelní, pakliže se neporazíme sami.

Související

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory) Rozhovor

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.
Ondřej Zajíc Rozhovor

Autoři absurdního dramatu cítí, že naše civilizace je v koncích, říká režisér Ondřej Zajíc

Divadelní hra "Koza aneb Kdo je Sylvie", kterou před 22 lety napsal Edward Albee je provokativním dramatickým dílem, které zkoumá hluboké lidské emoce a konflikty. Režisér Ondřej Zajíc přináší svůj unikátní pohled na Albeeho text, prostřednictvím inovativního a emotivního ztvárnění. Inscenace Koza aneb Kdo je Sylvie, nabízí divákům silné a nekompromisní reflexe lidské podstaty a jejích temných stránek.

Více souvisejících

rozhovor Otakar Foltýn válka na Ukrajině Ukrajina Rusko Ruská armáda Vladimír Putin Armáda České Republiky

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 

před 4 hodinami

Medvěd hnědý, ilustrační foto

Medvěd Wojtek. Zvíře, které před 80 lety pomohlo vybojovat vítězství v bitvě o Monte Cassino

V poslední době k nám ze sousedního Slovenska přicházejí zprávy o napadení lidí medvědem. Soužití člověka a medvěda je doloženo již z dob pravěku, postupem času si toto zvíře lidé dokázali i ochočit. Toho je důkazem například medvěd Wojtek, který se uplatnil v armádě za druhé světové války. Přesně před 80 lety pomohl porazit nacistická vojska v bitvě o Monte Cassino.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

před 6 hodinami

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

před 6 hodinami

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno před 8 hodinami

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

před 8 hodinami

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

před 9 hodinami

David Pastrňák

Příjezd Pastrňáka se Zachou by národní tým přivítal. Chystá se telefonát

Podobně jako u Davida Kämpfa a Martina Nečase, kdy těmto hráčům volali Petr Nedvěd s Martinem Havlátem téměř hned po vypadnutí jejich týmů z play-off kanadsko-americké NHL, budou nyní tito členové realizačního týmu národního mužstva během soboty kontaktovat oba hráče Bostonu Davida Pastrňáka a Pavla Zachu za účelem jejich posílení reprezentace na domácím MS.

před 9 hodinami

Robert Fico

Ficův stav se zásadně nemění. Kaliňák ale zmínil pozitivní prognózu

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

před 10 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

V sobotu národní tým posílí ze zámoří Nečas. Do Prahy by mohli přijet také Pastrňák se Zachou

Během pátečního večera, kdy čeští hokejisté ještě na ledě pražské O2 Areny hráli duel s Rakouskem (4:0), přišla dlouho očekávaná zpráva o první posile z kanadsko-americké NHL. Po vypadnutí Caroliny z play-off zámořské soutěže se jí stal útočník Martin Nečas. Ten by měl dorazit do Prahy v sobotu před polednem a pak se rozhodne, zda se již dnes večer představí v zápase proti Velké Británii. Poté, co navíc z play-off NHL v noci na sobotu českého času vypadl Boston, je ve hře i příjezd Davida Pastrňáka a Pavla Zachy.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Putin předstírá zájem o mírová jednání. Jde mu o jediné, tvrdí analytici z ISW

Analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW) se podívali do hlavy ruského prezidenta Vladimira Putina. Rusko podle nich předstírá zájem o mírová jednání, aby ovlivnilo přemýšlení západních spojenců Ukrajiny. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy