KOMENTÁŘ | Blatnému nezlomila vaz politika, ale věda. Pro Zemana a Babiše je nepohodlný

Končící šéf zdravotnického resortu Jan Blatný možná nebyl tím nejlepším ministrem, ale byl a nadále je dobrým lékařem. Neměl za sebou bohatou politickou kariéru, měl ale dost rozumu na to, aby postupoval dle svého nejlepšího lékařského úsudku, zejména v době, kdy část Česka čelí krizi důvěry ve vakcíny. Svým vědeckým přístupem ale začal být nepohodlný.

"Každý, kdo tímto způsobem postupuje, škodí České republice a nese spoluzodpovědnost za lidi, kteří kvůli nedostatku vakcín a pomalému očkování umírají," prohlásil dnes prezident Miloš Zeman. Netřeba chodit kolem horké kaše, prezident se netají záměrem dostat do Česka neschválené vakcíny z jeho oblíbených zemí, z Ruska a Číny.

Nařknout zkušeného lékaře ze spoluzodpovědnosti v případě až tisíců mrtvých lidí, to už je ale jiná káva. Na to je za normálních okolností potřeba opravdu silný žaludek, za stávající situace ale Zemanův výrok pouze dokládá, jak zoufale mít v Česku neregistrované vakcíny ze zemí, k nimž má dlouhodobě kladný vztah. 

Prezident ale není lékař. Nemá zdravotnické vzdělání a nedokáže posoudit bezpečnost přípravků, které zatím nevyhodnotil ani nejvyšší evropský kontrolní orgán, Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Jeho apel na východní vakcíny tedy nelze brát vážně z pohledu lékařského, je však třeba jim přikládat váhu z politického hlediska. 

To už ale nikoho nepřekvapí. Zemanová náklonnost k nedemokratickým východním režimům není ničím novým, a je ochoten kvůli ní zajít očividně hodně daleko. Namísto, aby tmelil vládu v době největší krize 21. století, tak nabourává důvěru v její představitele. Jinými slovy, v době, kdy část veřejnosti čelí krizi nedůvěry v očkování a vědeckou obec obecně, se nezdráhal přední lékařskou autoritu několikrát bezostyšně potupit. 

I Andreji Babišovi ale výměna ministra očividně vyhovuje. Premiér za poslední dobu několikrát dokázal, že v době krize není schopen efektivně řídit stát. Ačkoliv by se rád pasoval do role spasitele, který Česko vyvedl z nejhoršího, v případě problémů zodpovědnost rád přehazuje na druhé. Se Zemanem si jdou navíc krásně na ruku, neboť i on má s prosazováním neschválené léčby bohaté zkušenosti.

Pro příklad nemusíme chodit daleko. Kauza s antiparazitním ivermektinem ukázala, že ani premiér příliš nehledí na to, co skutečně zabírá, a kolem čeho je jen příliš velký mediální boom. Veřejně to zkrátka vypadá dobře a v očích potenciálních voličů mu to zvyšuje kredit. To je pro něj půl roku před volbami podstatné.

Á propos podobně, jako se Zeman netají svou láskou k Východu, Babiš nijak neskrývá, že opatrný přístup k neotestovaným přípravkům neschvaluje. Sám ostatně uvedl, že měl problém se spolupracovníkem Blatného, který nesouhlasil s nákupem protilátkových léků. Ačkoliv se podrobněji nevyjádřil, o které léky se jedná, na podstatě věci to nic nemění. Vyhodil ministra, s jehož prací prý nebyl nespokojený, i kvůli jeho spolupracovníkovi.

Na druhou stranu je nutno přiznat, že kritika mířící na špatné PR resortu, oprávněná je. Marketing a komunikace ministerstva zdravotnictví nebyly na nejlepší úrovni, a dle informací, které získal server EuroZprávy.cz ze zdrojů blízkých Blatnému, není exministr příliš nakloněn komunikaci, zejména co se médií týče. 

"Ideální" ministr by ale měl mít ještě něco víc, a sice ohebnou páteř, která by vyhovovala jak Babišovi, tak Zemanovi. Není tajemstvím, že oba přední hráči tuzemské politické scény se snaží vyhnout vzájemným konfrontacím, a v čele resortu proto uspěje zejména ten, kdo oběma vyhoví.

Zároveň se ale ukázala neschopnost Česka poučit se z chyb druhých. Slovensko, které jako první v Evropské unii nasadilo neregistrovanou léčbu a objednalo miliony dávek ruské vakcíny, se propadlo do hluboké vládní krize, která způsobila odchod několika ministrů a výměnu na postu premiéra. Až neuvěřitelně pak v tomto kontextu působí skutečnost, že tamní dávky Sputniku V dodnes nejen že nebyly použity, ale dokonce nejsou ani totožné s vakcínou, která se používá v jiných zemích a o níž psal vědecký časopis Lancet.

Nedělejme si však plané naděje, k takovému konci zřejmě Česko nedospěje. Babiš se totiž už několikrát ocitl v pozici, kdy by na jeho místě každý soudný politik rezignoval, a nikdy tak neučinil. Je rozhodnut za každou cenu doklepat své volební období, které bude na premiérském postu možná jeho posledním. Ale vzhledem k tomu, že Arenberger už začal úřadovat, a slíbil nejen lepší komunikaci, ale nepřekvapivě neodmítl ani neschválené vakcíny, se zdá, že Babiš se Zemanem pro sebe prozatím našli toho pravého ministra. Do doby, než opět začne být nepohodlný. 

Související

Jan Blatný

Češi ohodnotili politiky: Babiš a Zeman propadli, boj proti koronaviru zvládl Blatný

Z politiků si v boji proti koronaviru podle průzkumu agentury Kantar CZ vedl nejlépe bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Pozitivně jeho konání a kroky hodnotila v březnu, kdy byl ještě ministrem, více než polovina respondentů, přesně 53 procent. Blatný jako jediný získal více pozitivních hodnocení než negativních. Naopak nejvíce negativních hodnocení dostali prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO).

Více souvisejících

Jan Blatný Miloš Zeman Andrej Babiš komentář ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi ve třetím zápase na MS poprvé padli. Po bojovném výkonu prohráli se Švýcary až na nájezdy

Podobně jako na úvod v pátek s Finskem také v pondělí večer hrál český národní tým vyrovnaný a tudíž další těžký duel, tentokrát se Švýcarskem. Oproti zmiňovanému zápasu se severským soupeřem se fanoušci gólů ze hry dočkali, přičemž padnul pokaždé jeden na obou stranách. Rozdílovým hráčem duelu se nakonec stal nováček ve švýcarském týmu Kevin Fiala, jenž po příjezdu ze zámoří nejenže otevřel skóre, ale proměnil také první ze švýcarských nájezdů.

včera

včera

včera

Česká televize

Nečekaná rána pro program MS v České televizi. Expert Antoš měl autonehodu na skútru

Zbytek vysílání České televize z letošního domácího mistrovství světa v hokeji bude odlišný od úvodních hracích dní. Už totiž tuzemští fanoušci neuslyší hlas známého experta a spolukomentátora Milana Antoše, který měl po nedělním hracím dni v noci při cestě domů autonehodu. Při jízdě na skútru ho srazilo auto. Podle informací serveru sport.cz má 10 zlomenin, přičemž jde o zlomená žebra a vážně poraněnou nohu. Nyní ho čeká operace. Podle informací deníku Sport se pak zranila na in-line bruslích i další tvář hokejového vysílání ČT sport, komentátor Michal Dimitrov.

včera

včera

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Rusové se připravují na nekonečnou válku, tvrdí Zelenského poradce

Změny v ruském vedení po opětovné inauguraci Vladimira Putina svědčí zejména o totální militarizaci ruské ekonomiky a restrukturalizaci armádních zásobovacích systémů, konstatoval poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Změny podle něj mají zajistit, aby Moskva měla zdroje na "nekonečnou válku".

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Rusové odhalili hlavní problém ukrajinské armády

Rusové i mnozí analytici si uvědomují, že hlavním nedostatkem, který teď Ukrajinu sužuje, jsou lidské zdroje. Moskevské síly dobyly nejméně devět vesnic a osad poblíž Charkova v náporu, který má podle analytiků roztáhnout ukrajinské jednotky a odvrátit je od bojů jinde.

včera

Slide

RECENZE: Anifilm prořízl podvratný (anti)western Slide od animátorské legendy Billa Plymptona

Minulý týden v Liberci proběhl největší festival animovaného filmu u nás. Vedle výherního filmu Kuře pro Lindu uvedl v hlavní soutěži celovečerních filmů novinku nezávislého amerického tvůrce Billa Plymptona, jenž na jednom z minulých ročníků festivalu zasedal v porotě a uvedl svou retrospektivu. Jeho westernově laděný Slide nepřestává okouzlovat svérázným stylem animace i žánrovou subverzí.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy