Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

V polovině ledna 2024 představil Evropský statistický úřad data z celého kontinentu právě o inflaci, ze kterých vyšlo, že míra inflace v zemích EU v prosinci zrychlila na 3,4 % z listopadových 3,1 %. Nejvyšší inflaci v celé Unii má pak Česko, kde ceny meziročně stouply o 7,6 procenta, zatímco v listopadu to bylo o osm procent.

Každého jistě napadne otázka, proč je Česko „pořád“ s inflací nejhorší v EU, i přesto, že už i tam inflace stoupá. Kde je ten problém? „Ano, z krátkodobého hlediska při meziměsíčním srovnání a z pohledu na listopadová a prosincová čísla můžeme vidět, že inflace v Maďarsku i na Slovensku klesala o něco více než v Česku, kde se snižovala pomalejším tempem,“ řekla serveru EuroZprávy.cz Olivia Lacenová, hlavní analytička Wonderinterest Trading LTD. 

Jak ale upozornila, při pohledu na roční data vývoje inflace nebyla ČR v EU nejhorší. „Za celý loňský rok zpomalila průměrná inflace v ČR na 10,7 procenta, což znamená, že postupně se situace zlepšuje, jelikož v roce 2022 dosáhla průměrná roční míra inflace v České republice úrovně 15,1 procenta,“ vysvětlila.

Podle ní je na tom podobně i sousední Slovensko, jehož průměrná roční míra inflace za loňský rok dosáhla hodnoty 10,5 procenta. Příčku toho „nejhoršího“ si ale v tomto ohledu odnesli Maďaři, kde za celý loňský rok dosáhla průměrná míra inflace 17,6 procenta. 

Řada analytiků, jak dokládají veřejná vystoupení, proto nevidí situaci se zdražováním v Česku tak dramaticky. Lze snadno dohledat informace, ve kterých ekonomičtí experti například vyzdvihují to, že prosincová čísla o inflaci ukázala, že ČR byla jedinou zemí v celé EU, kde v tomto měsíci poklesly ceny potravin.

Faktem ale je, že nižší inflaci si udržuje většina států západní Evropy. V této souvislosti je proto dobrý čas na to, vyřešit další důležitou otázku, kterou si musíme položit, totiž, zda není na místě konečně dělat všechno pro přijet jednotné evropská měny. Ale o tom detailněji až jindy. 

Řada ekonomů i přesto, že většinu populace vysvětlení k inflaci nemusí zajímat, říká, že významným inflačním faktorem jsou i vysoké schodky českého státního rozpočtu. Proč? Vysvětlení je jednoduché: Schodky, které vznikly, jsou vlastně nadměrné peníze, které uměle zvyšují kupní sílu lidí i firem a tím posilují poptávku po zboží a službách.

A platí-li ekonomická pravidla o tom, že větší poptávka rovná se většinou i vyšší ceny, je výsledek vidět denodenně na každém kroku. Připočte-li se podle ekonomů nepříznivá situace v Česku se „zamrzlým“ trhem práce, je zmiňovaná poptávková vlna také problémem. A to proto, že v jejím důsledku rychleji rostou mzdy a inflační spirála se tak pěkně roztáčí. 

Lze také říci, že většina ekonomických expertů se shoduje na tom, že nehorší časy s inflací má Česko zřejmě za sebou. „I s ohledem na to, že v prosinci dosáhla míra inflace v ČR 6,9 procenta, je jasné, že postupně se ji daří snižovat. A lze očekávat, že v lednu by mohla nadále klesat a postupně se v průběhu roku 2024 přibližovat ke dvouprocentnímu cíli centrální banky,“ řekla serveru EuroZprávy.cz Lacenová.

Podle ní je důležité si uvědomit, že díky vlastní měnové politice, která umožňuje nastavit úrokové sazby vyšší, než nastavila Evropská centrální banka, může ČNB krotit zdražování vlastním tempem.  

Faktem totiž je, že tuzemská centrální banka dlouho držela klíčovou úrokovou sazbu na sedmi procentech a koncem roku 2023 ji upravila na 6,75 procenta. V průběhu letošního roku se podle řady ekonomů očekává spíše další snižování úrokové sazby. Má se tak za to, že rok 2024 by měl v inflaci přinést výraznější zlepšení, v jehož rámci se inflace vrátí do blízkosti dvouprocentního cíle, jak již řečeno, stanoveného ČNB.

Neznamená to ale, že už je definitivně vyhráno. „Samozřejmě přesto, že některé problémy, jako například energetické šoky související s válkou na Ukrajině postupně odeznívají, stále existují určitá rizika, která mohou mít na vývoj inflace negativní vliv, jako je například růst daňových sazeb nebo deficit státního rozpočtu, rizika spojená s globální ekonomikou apod.,“ uzavřela pro server EuroZprávy.cz Lacenová.

Související

Více souvisejících

inflace Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi ve třetím zápase na MS poprvé padli. Po bojovném výkonu prohráli se Švýcary až na nájezdy

Podobně jako na úvod v pátek s Finskem také v pondělí večer hrál český národní tým vyrovnaný a tudíž další těžký duel, tentokrát se Švýcarskem. Oproti zmiňovanému zápasu se severským soupeřem se fanoušci gólů ze hry dočkali, přičemž padnul pokaždé jeden na obou stranách. Rozdílovým hráčem duelu se nakonec stal nováček ve švýcarském týmu Kevin Fiala, jenž po příjezdu ze zámoří nejenže otevřel skóre, ale proměnil také první ze švýcarských nájezdů.

včera

včera

včera

Česká televize

Nečekaná rána pro program MS v České televizi. Expert Antoš měl autonehodu na skútru

Zbytek vysílání České televize z letošního domácího mistrovství světa v hokeji bude odlišný od úvodních hracích dní. Už totiž tuzemští fanoušci neuslyší hlas známého experta a spolukomentátora Milana Antoše, který měl po nedělním hracím dni v noci při cestě domů autonehodu. Při jízdě na skútru ho srazilo auto. Podle informací serveru sport.cz má 10 zlomenin, přičemž jde o zlomená žebra a vážně poraněnou nohu. Nyní ho čeká operace. Podle informací deníku Sport se pak zranila na in-line bruslích i další tvář hokejového vysílání ČT sport, komentátor Michal Dimitrov.

včera

včera

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Rusové se připravují na nekonečnou válku, tvrdí Zelenského poradce

Změny v ruském vedení po opětovné inauguraci Vladimira Putina svědčí zejména o totální militarizaci ruské ekonomiky a restrukturalizaci armádních zásobovacích systémů, konstatoval poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Změny podle něj mají zajistit, aby Moskva měla zdroje na "nekonečnou válku".

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Rusové odhalili hlavní problém ukrajinské armády

Rusové i mnozí analytici si uvědomují, že hlavním nedostatkem, který teď Ukrajinu sužuje, jsou lidské zdroje. Moskevské síly dobyly nejméně devět vesnic a osad poblíž Charkova v náporu, který má podle analytiků roztáhnout ukrajinské jednotky a odvrátit je od bojů jinde.

včera

Slide

RECENZE: Anifilm prořízl podvratný (anti)western Slide od animátorské legendy Billa Plymptona

Minulý týden v Liberci proběhl největší festival animovaného filmu u nás. Vedle výherního filmu Kuře pro Lindu uvedl v hlavní soutěži celovečerních filmů novinku nezávislého amerického tvůrce Billa Plymptona, jenž na jednom z minulých ročníků festivalu zasedal v porotě a uvedl svou retrospektivu. Jeho westernově laděný Slide nepřestává okouzlovat svérázným stylem animace i žánrovou subverzí.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy