Český realitní trh krvácí. Experti pro EZ popsali, co nás letos čeká

Podle veřejně dostupných dat a informací se v roce 2023 v tuzemsku prodalo nejméně bytů a domů od roku 2015. Data říkají, že bytů se oproti roku 2022 prodalo o devět procent méně, domů pak až o 17 procent. O 19 procent se také propadl prodej chat a chalup. Může za nepříznivá data jen nižší výkon stavebnictví nebo o poznání horší poptávka či koupěschopnost zákazníků, anebo je na vině inflace? A souvisí nějak spolu všechny zmíněné veličiny?

Řada ekonomických i finančních odborníků ví, že inflace a zvýšené úrokové sazby zastavily růst cen bytů a počty prodaných bytů. „Zvýšené životní náklady, tedy výdaje jak na potraviny ale i náklady na bydlení, zejména strmý růst nákladů na spotřebu energií, donutily potenciální kupující odsunout poptávku po nákupu nového bydlení,“ řekl serveru EuroZpravy.cz Petr Kozojed, vedoucí týmu Real Estate v oddělení Strategie a Transakce společnosti EY Česká republika. Podle něj tak v případě nutnosti řešit bytovou situaci bylo nezbytné hledat provizorní alternativu: buď nové bydlení neřešit, nenakupovat, nebo volit alternativu v podobě nájemního bydlení. 

K vztahu inflace a ne zcela dobrých statistik Česka nejen k prodejům bytů řekla Olívia Lacenová, hlavní analytička Wonderinterest Trading LTD serveru EuroZpravy.cz následující: „Bydlení a inflace jsou spojené nádoby. Vysoké úrokové sazby, jejichž cílem je držet inflaci na uzdě vedou k ‚prodražení‘ hypotečních úvěrů pro běžné občany, a ti následně nákup nemovitosti odkládají a čekají na příznivější období s nižšími úrokovými sazbami.“ Podle ní byl pro český realitní trh rekordní rok 2021. Faktem také je, že odklon od nákupu nemovitosti a stoupající zájem o pronájmy bylo možné sledovat i na Slovensku.

Kozojed dále vysvětlil, že úrokové sazby, v posledních 18 měsících trojnásobně zvýšené, donutily prodávající starších jednotek nebo developery nových bytových jednotek ustoupit od původních požadavků na výši kupní ceny vystupňované výjimečnými podmínkami let 2022 a první poloviny roku 2023. „Chybějící poptávka jako základní princip obchodování vytváří tlak na snižování ceny a rovněž na snižování množství nabízeného produktu – bytových jednotek. Developerské společnosti na základě toho své plánované bytové projekty pozastavily, prodaly, pokud bylo komu, nebo přetransformovaly projekty na nájemní bydlení, pokud to projektové podmínky umožňovaly (souhlas financující banky, struktura projektu, časování projektu atp.),“ uvedl pro server EuroZpravy.cz Kozojed.

Neveselé statistiky nejen o prodejích nových bytů a domů navozují otázky, jako: Co brání větší spokojenosti či úspěšnějšímu nakupování nemovitostí nebo co se dá považovat za největší problém realitního trhu pro retailové spotřebitele? Klíčem ke spokojenosti, co se týká nákupu nemovitosti, je podle Olívie Lacenové především dostupnost výhodných hypotečních úvěrů. „Ty byly v kritickém zmiňovaném období pro značnou část kupujících z dlouhodobějšího hlediska nevýhodné. Navíc, v důsledku obav o možný další růst úrokových sazeb část obyvatel odkládala nákup vlastního bydlení na později. To platí obzvláště při koupi prvního bytu, což pro mnohé zájemce může představovat i závazek na 25 až 30 let,“ řekla Lacenová.

Ekonomové v tomto ohledu proto spatřují letošní rok za velkou příležitost k možnému lepšímu trendu nejen v prodejích bytů, ale i obratu na hypotečním trhu. A to nejen díky tomu, že inflace se postupně dostává pod kontrolu a výhledy klíčových finančních a ekonomických institucí v tuzemsku jsou v tomto směru pozitivní, což se dá říct i o globální scéně. Pokud se skutečně dobereme k tolik očekávanému naplnění prognóz, pak se dá předpokládat i postupné snižování úrokových sazeb jak ze strany ČNB, tak i ze strany dalších centrálních bank, a pokud nedojde ke změně trendu, postupně bychom mohli být svědky lepších hypotečních podmínek a postupného oživení nákupu na trhu s nemovitostmi i samotného zlepšení dostupnosti vlastního bydlení.

Podle Kozojeda je vůbec otázka, zda standardní kupující nového bytu může být z akvizice nového bydlení bytostně šťastný a spokojený, vzhledem k vědomí, že bude 20 až 30 let splácet svou hypotéku. „Nicméně primární spokojenost v tomto případě vychází z podmínek, které byly v rámci akvizice bytu vyjednány. Počínaje úrokovou sazbou, získanou slevou na kupovaný byt, získanými benefity v kupovaném bytě (kuchyňská linka, vestavěné skříně, možné garážové stání, sleva na klientské změny), vysněnou polohou bytového projektu a dispozicí bytu konče,“ řekl serveru EuroZpravy.cz Petr Kozojed.

Podle něj je nutno v úvahu brát rovněž skutečnost, že významný podíl prodaných bytů tvoří investiční byty, které si kupující pořizují za účelem investice do výnosů z pronájmu bytu. „Očekávané již započaté postupné snižování úrokových sazeb jdoucí ruku v ruce se snižováním inflace opět zvýší počet investorů a atraktivitu bytů s výnosem,“ myslí si Petr Kozojed. Podle něj často kritizovaný nízký výnos z pronájmu bytů a srovnávání podobného typu konzervativního investování s jinými finančními produkty je nutno posuzovat nejen jako produkt s (relativně nízkým) výnosem p.a., ale zejména jako produkt s trvale rostoucí hodnotou (5 až 9 % p.a. do ½ roku 2023). Je proto nasnadě, že příznivější očekávání mohou i nemocnému českému trhu s bydlením (a nejen jemu) výrazně pomoci.

Související

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.
Praha

Česko opět patří k nejhorším v Evropě. Vlastní bydlení se pro Čechy stává nedosažitelné

Zatímco se zdá, že tuzemský hypoteční trh ožil a úrokové sazby se obracejí k nižším hodnotám, dostupnost bydlení, zejména pro mladé lidi, se příliš nelepší. Ba právě naopak. A to i přesto, jak vyplývá z veřejně dostupných zpráv o nedostatku bytů či jejich dostupnosti, že ani před několika lety nebyla situace právě v tomto ohledu v Česku o poznání lepší. Dá se proto brát aspoň zmiňovaný rozjezd trhu s hypotékami za dobrou zprávu českého realitního trhu nebo jde jen o virtuální bublinu? 

Více souvisejících

Byty Bydlení hypotéky investice reality

Aktuálně se děje

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi ve třetím zápase na MS poprvé padli. Po bojovném výkonu prohráli se Švýcary až na nájezdy

Podobně jako na úvod v pátek s Finskem také v pondělí večer hrál český národní tým vyrovnaný a tudíž další těžký duel, tentokrát se Švýcarskem. Oproti zmiňovanému zápasu se severským soupeřem se fanoušci gólů ze hry dočkali, přičemž padnul pokaždé jeden na obou stranách. Rozdílovým hráčem duelu se nakonec stal nováček ve švýcarském týmu Kevin Fiala, jenž po příjezdu ze zámoří nejenže otevřel skóre, ale proměnil také první ze švýcarských nájezdů.

včera

včera

včera

Česká televize

Nečekaná rána pro program MS v České televizi. Expert Antoš měl autonehodu na skútru

Zbytek vysílání České televize z letošního domácího mistrovství světa v hokeji bude odlišný od úvodních hracích dní. Už totiž tuzemští fanoušci neuslyší hlas známého experta a spolukomentátora Milana Antoše, který měl po nedělním hracím dni v noci při cestě domů autonehodu. Při jízdě na skútru ho srazilo auto. Podle informací serveru sport.cz má 10 zlomenin, přičemž jde o zlomená žebra a vážně poraněnou nohu. Nyní ho čeká operace. Podle informací deníku Sport se pak zranila na in-line bruslích i další tvář hokejového vysílání ČT sport, komentátor Michal Dimitrov.

včera

včera

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Rusové se připravují na nekonečnou válku, tvrdí Zelenského poradce

Změny v ruském vedení po opětovné inauguraci Vladimira Putina svědčí zejména o totální militarizaci ruské ekonomiky a restrukturalizaci armádních zásobovacích systémů, konstatoval poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Změny podle něj mají zajistit, aby Moskva měla zdroje na "nekonečnou válku".

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Rusové odhalili hlavní problém ukrajinské armády

Rusové i mnozí analytici si uvědomují, že hlavním nedostatkem, který teď Ukrajinu sužuje, jsou lidské zdroje. Moskevské síly dobyly nejméně devět vesnic a osad poblíž Charkova v náporu, který má podle analytiků roztáhnout ukrajinské jednotky a odvrátit je od bojů jinde.

včera

Slide

RECENZE: Anifilm prořízl podvratný (anti)western Slide od animátorské legendy Billa Plymptona

Minulý týden v Liberci proběhl největší festival animovaného filmu u nás. Vedle výherního filmu Kuře pro Lindu uvedl v hlavní soutěži celovečerních filmů novinku nezávislého amerického tvůrce Billa Plymptona, jenž na jednom z minulých ročníků festivalu zasedal v porotě a uvedl svou retrospektivu. Jeho westernově laděný Slide nepřestává okouzlovat svérázným stylem animace i žánrovou subverzí.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy