KOMENTÁŘ | Budeme mít letos drahé energie? Hysterie politiků to naznačuje, ale realita je jiná

Experti z opozičních politických stran k současné vládě České republiky by měly dozajista obsadit místa vypravěčů pohádek minimálně v Českém rozhlase. Jejich neustálý pláč a kritika o drahých energiích nebere konce, zvlášť některým jedincům se už musí z černých scénářů o přemrštěných cenách energií zdát v noci dozajista noční můry. Co na tom, že během prvních lednových dní klesla cena zemního plynu na burze na hodnotu 30 eur/MWh, zatímco začátkem ledna loňského roku byla o více než dvojnásobek vyšší? Hluchota a slepota těchto lidí, toužících po moci, je zkrátka bezbřehá.

Ale nechť, prý dělají jen svou práci. Faktem ale je, že energetičtí odborníci se shodují na tom, že silným argumentem, proč cena plynu je taková, jaká je, je mimo jiné to, že evropské zásobníky plynu jsou nadále blízko plnému zaplnění. Populisté, jejichž bláboly o vystoupení Česka z energetických struktur Evropské unie se médii nesou téměř už jako daný fakt, jsou totálně imunní k argumentu řady expertů, že Evropu zatím další energetická krize nepostihla a nic nenaznačuje to, že by se měla v letošním roce opakovat. Oni stále mají tu svou pravdu.

Když odhadneme od všelijakých přidaných (zřejmě povinně) ingrediencí, je v Česku diskuse o cenách energií o tom, že: 1) kvůli vládě, která přestala platit poplatky za obnovitelné zdroje energií dojde k „šílenému“ zdražení energií. 2) Kvůli tomu padne v krátké době kvantum firem a podnikatelů, kteří by (jistěže za chápající vlády populistů) dozajista nepadly. A za 3) je proto nejvyšší čas odstoupit a předat vládu i v energetice lidem, kteří věci rozumějí.

Nevěřím, že žádná ze zmíněných partiček neumí dobře anglicky, aby si přečetla třeba zprávu agentury Reuters z počátku ledna letošního roku o tom, že evropské zásoby plynu jsou na dobré cestě k tomu, aby byly na konci zimu 2023/24 značně vysoké či přímo téměř rekordní. Zásoby v Evropské unii a Spojeném království dosáhly k 31. prosinci 2023 hodnoty 996 terawatthodin (TWh), což je sezónní rekord, podle údajů shromážděných společností Gas Infrastructure Europe. Tato agentura odhadla, že úložiště plynu v EU a Spojeném království pravděpodobně skončí tuto zimu téměř z 54 % zaplněné.

A něco o cenách? Třeba prestižní americký deník The Wall Street Journal uvedl, že dle jeho zjištění u řady analytiků se očekává, že evropské ceny zemního plynu budou v roce 2024 dále klesat kvůli nevýrazné poptávce a nadprůměrným zásobám. A to i přesto, jak se ukazuje nyní, že začátek roku bude v globálu velmi studený. Burzovní statistiky dále ukazují, že evropské futures na zemní plyn se v letošním třetím lednovém týdnu propadly o více než 11 % na přibližně 28 EUR za megawatthodinu. Hodnocení analytiků pak říká, že „navzdory chladnému počasí je region tuto zimu ve stabilní pozici díky značným zásobám. K 17. lednu činily zásoby plynu v Evropské unii 77,5 %, v Německu 82,9 %, Itálii 72,6 % a Francii 68,7 %. Celková poptávka je zároveň slabá a za rok 2023 zůstává pod úrovní před konfliktem. V důsledku toho se očekává, že Evropa vstoupí do jara 2024 s více než polovinou své spotřební kapacity uloženou v podzemních zásobnících plynu, která překročí desetiletý průměr na hodnotě 35 %.“

Možná, že ani predikce lidí, kteří rozumí dění na burzách, v ekonomice a na komoditních trzích se nenaplní. Jenže hysterie záměrně vyvolávaná částí politiků a směřující jen k převzetí moci za každou cenu, není ničím jiným než věcí, kterou slušní lidé nedělají. To ale populisté zřejmě netuší. Neznamená to ani, že některé sociální skupiny, a to i v Česku, nemohou mít (stále) problémy se splácením faktur za energie, ale populistické prázdně žvanění pseudoexpertů, které nikam nevede, lidem, kromě snahy autorů těchto žvástů být zvolen, nepomůže. 

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

komentář Energetika energie Elektřina plyn

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Donald Tusk

Polsko překazilo sabotáže, řekl Tusk. Upozornil na další ruskou hrozbu

Polsko v posledních měsících překazilo sabotáže i pokusy o založení požárů, uvedl v pondělí bez dalších podrobností polský premiér Donald Tusk. Varoval také před ruskými zásahy do červnových eurovoleb. Varšava podle něj dá na činnost tajných služeb dalších 100 milionů zlotých. 

včera

Rusko, Kreml

Duma potvrdila personální změny v ruské vládě

Ruští zákonodárci v úterý formálně schválili změny ve vládě. Poslanci dolní komory parlamentu Státní dumy posvětili jména patnácti ministrů, které jim v minulém týdnu předložil staronový premiér Michail Mišustin. Informovala o tom agentura RIA Novosti.

včera

Petr Fiala

Fiala byl v Římě a jednal s Meloniovou. Hlavním tématem byla migrace

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pondělí setkal v Římě s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Jednali o řešení nelegální migrace, rozvoji obranné spolupráce, posílení ekonomických vztahů a strategické agendě Evropské unie. Poté se český předseda vlády sešel i s italským prezidentem Sergiem Mattarellou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

včera

Marek Ženíšek (TOP 09)

Ženíšek bude od čtvrtka novým ministrem pro vědu

Česko bude mít nového ministra pro vědu, výzkum a inovace, který nahradí poslankyni Helenu Langšádlovou (TOP 09). Prezident Petr Pavel se chystá jmenovat Marka Ženíška (TOP 09) ve čtvrtek dopoledne, informoval Pražský hrad na webu. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

USA nepovažují zabíjení Palestinců v Pásmu Gazy za genocidu

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena nepovažuje zabíjení Palestinců v Pásmu Gazy izraelskou armádou, která vede válku proti militantnímu hnutí Hamás, za genocidu. V pondělí to uvedl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

Autoři absurdního dramatu cítí, že naše civilizace je v koncích, říká režisér Ondřej Zajíc

Divadelní hra "Koza aneb Kdo je Sylvie", kterou před 22 lety napsal Edward Albee je provokativním dramatickým dílem, které zkoumá hluboké lidské emoce a konflikty. Režisér Ondřej Zajíc přináší svůj unikátní pohled na Albeeho text, prostřednictvím inovativního a emotivního ztvárnění. Inscenace Koza aneb Kdo je Sylvie, nabízí divákům silné a nekompromisní reflexe lidské podstaty a jejích temných stránek.

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy