ROZHOVOR | V Číně se o válce neinformuje jako v Česku. Návrat studené války si nepřeje, říká expert

Čínský postoj k válce na Ukrajině je tak trochu záhadou. Na jedné straně je obezřetné k Západu, na druhé straně i k Rusku. „Ruské báchorky o tom, že Ukrajinci vyrábí biologické a chemické zbraně, případně různé hoaxy o fašismu, kterými Rusové svět častovali, se uchytily i v Číně,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz docent Michal Kolmaš, vedoucí katedry Asijských studií Metropolitní univerzity Praha.

Jak moc velkým problémem je pro Čínu válka na Ukrajině z geopolitického hlediska?

Čína určitě nemá radost z toho, co Rusko rozpoutalo. Jestli si něco Čína geopoliticky nepřeje, tak je to návrat studené války. Čínští komunisté to tak dekády píší do svých strategických dokumentů, které jsou pro režim významně důležité - byť bychom si mohli myslet, že ne. Čína samozřejmě sdílí některé obavy spolu s Ruskem - například z rozšiřování NATO nebo zasahování spojenců do oblastí, které považuje za bytostně důležité (například Jihočínské a Východočínské moře).

Zároveň nemá Čína prakticky jakékoliv jiné důležité spojence - všechny ostatní mocnosti druhého řádu (Kanada, evropské státy, Japonsko, Brazílie, ale i Indie) jsou buď plně zakomponovány do západních struktur, anebo se k nim blíží. I s Ruskem má navíc Čína řadu problémů - například nedořešenou válku z roku 1969 nebo komplikovanou otázku pronikání Číňanů na Sibiř. Proto se domnívám, že byť Čína nikdy plně nepodpoří západní sankce a pozici, stejně obezřetně se bude chovat vůči Rusku.

A z ekonomického úhlu pohledu?

Ekonomicky je pro Čínu Rusko důležité jako zdroj nerostných surovin - a to nemůžeme podceňovat. Nicméně hlavním exportním partnerem pro Čínu jsou Spojené státy, kam vyváží necelou pětinu všeho svého zboží. Do Ruska vyváží necelé 2 procenta. Z Ruska navíc Čína nezíská vyspělé technologie a další výrobky s přidanou hodnotou, které se vyrábí jen na Západě. Tudíž byť se dá očekávat rozšiřování čínsko-ruských obchodních vztahů zejména v oblasti dovozů zdrojů do Číny, pro Peking je mnohem důležitější držet otevřený systém světového obchodu.

EU varovala Čínu, aby Moskvě neposkytla podporu. Poslechne Peking? Jak velké je riziko obcházení přísných sankcí, které Západ uvalil na Rusko?

Nějaká podpora pro Rusko se dá od Číny očekávat - přecijen jak jsem říkal výše, sdílí spolu některé strategické zájmy. Nemyslím si ale, že by Čína Rusko otevřeně podporovala dovážkami důležitých zbraňových systémů. Podporu bych viděl spíše na ekonomické úrovni, případně skrze dodávku vybraných komponentů či součástek použitelných ve vojenském průmyslu. To riziko obcházení sankcí tady je, ale jak je zřejmé ze všech indikátorů a i z ruské reakce, západní sankce mají nebývalý dopad na ruskou ekonomiku a i když Čína může jejich část odklonit např. pomocí ruským bankám,  celou zemi jistě nezachrání.

Tvrdí se, že by Čína mohla Rusku poskytnou vojenskou pomoc. Jak by přesně vypadala? Čína by patrně přímo vojáky do Evropy neposlala…

Vojáky by zcela jistě neposlala. Jak jsem psal výše, dá se očekávat zejména ekonomická, případně nějaká méně významná bezpečnostní pomoc zejména skrze dodávky komponentů do zbraňových systémů, techniky či munice.

Může váhavý postoj Číny k válce na Ukrajině nějak pošramotit vztahy mezi Moskvou a Pekingem?

Rusko si nyní nemůže vybírat - nikdo jiný mu nezůstal. Hlasování v OSN bylo zřejmé - spojenci Ruska jsou nyní Eritrea, Syrie, Severní Korea a Bělorusko - to není nejlepší parta. Rusko se zkrátka s invazí stalo na Číně více závislé, než by si přálo, a nemůže si dovolit si Peking zprotivit. Trpělivost by mohla dojít spíše Číně, zejména pokud by na tu válku ekonomicky doplácela, ale ani tak si nemyslím, že by se vztah Ruska s Čínou měl do budoucna významně oslabit. Buď zůstane, nebo bude posilovat.

Jak je čínská veřejnost informována o vojenském konfliktu na Ukrajině?

V porovnání s evropskou veřejností jistě spoře. Byť ve zprávách v Číně válka je, nepodává se stejným způsobem jako v Česku. Nedá se ale úplně říci, že by v Číně byla stejná propaganda, jako v Rusku.

Šířily se i v Číně ruské dezinformace?

Ano, šířily se tam možná více než kde jinde na světě. Ruské báchorky o tom, že Ukrajinci vyrábí biologické a chemické zbraně, případně různé hoaxy o fašismu, kterými Rusové svět častovali, se uchytily i v Číně, zejména mezi mladými nacionalistickými lidmi na síti Weibo. Pro mnoho z nich to bylo příjemné vysvětlení toho, čemu chtěli věřit - tedy že má Západ postranní úmysly, osnuje zlo proti Rusku a Číně a tak dále. I v Číně je ale početná část veřejnosti, která hoaxům nevěří.

Když odbočíme od Číny, jakou měrou rezonuje válka na Ukrajině v asijském regionu? Který státy stojí jasně na straně Ukrajiny a proč?

Prakticky všechny, možná snad s výjimkou vojenské junty v Myanmaru či Kambodži. Reakce u některých byla možná pomalejší než u evropských spojenců - například u Jižní Koreji. U jiných, zejména u Japonska, byla reakce mnohem silnější než po ruské invazi na Krym v roce 2014. Japonsko zmrazilo 6 procent ruských zahraničních rezerv a plně se přidalo k západním sankcím - to v roce 2014 takto razantně neudělalo. Jak se válka prodlužuje, tak se ale v mnoha státech vrací na stůl otázka ekonomických dopadů, a i u Japonska je vidět, že s další silnější podporou váhá a naopak se snaží nezrušit některé z rozjetých bilaterálních projektů s Ruskem jako jsou ropné Sakhalin 1 a 2.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině rozhovor Michal Kolmaš (politolog) Čína

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Polsko překazilo sabotáže, řekl Tusk. Upozornil na další ruskou hrozbu

Polsko v posledních měsících překazilo sabotáže i pokusy o založení požárů, uvedl v pondělí bez dalších podrobností polský premiér Donald Tusk. Varoval také před ruskými zásahy do červnových eurovoleb. Varšava podle něj dá na činnost tajných služeb dalších 100 milionů zlotých. 

před 2 hodinami

Rusko, Kreml

Duma potvrdila personální změny v ruské vládě

Ruští zákonodárci v úterý formálně schválili změny ve vládě. Poslanci dolní komory parlamentu Státní dumy posvětili jména patnácti ministrů, které jim v minulém týdnu předložil staronový premiér Michail Mišustin. Informovala o tom agentura RIA Novosti.

před 3 hodinami

Petr Fiala

Fiala byl v Římě a jednal s Meloniovou. Hlavním tématem byla migrace

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pondělí setkal v Římě s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Jednali o řešení nelegální migrace, rozvoji obranné spolupráce, posílení ekonomických vztahů a strategické agendě Evropské unie. Poté se český předseda vlády sešel i s italským prezidentem Sergiem Mattarellou.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

před 8 hodinami

Marek Ženíšek (TOP 09)

Ženíšek bude od čtvrtka novým ministrem pro vědu

Česko bude mít nového ministra pro vědu, výzkum a inovace, který nahradí poslankyni Helenu Langšádlovou (TOP 09). Prezident Petr Pavel se chystá jmenovat Marka Ženíška (TOP 09) ve čtvrtek dopoledne, informoval Pražský hrad na webu. 

Aktualizováno před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Válka v Izraeli

USA nepovažují zabíjení Palestinců v Pásmu Gazy za genocidu

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena nepovažuje zabíjení Palestinců v Pásmu Gazy izraelskou armádou, která vede válku proti militantnímu hnutí Hamás, za genocidu. V pondělí to uvedl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan, informuje agentura Reuters.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Autoři absurdního dramatu cítí, že naše civilizace je v koncích, říká režisér Ondřej Zajíc

Divadelní hra "Koza aneb Kdo je Sylvie", kterou před 22 lety napsal Edward Albee je provokativním dramatickým dílem, které zkoumá hluboké lidské emoce a konflikty. Režisér Ondřej Zajíc přináší svůj unikátní pohled na Albeeho text, prostřednictvím inovativního a emotivního ztvárnění. Inscenace Koza aneb Kdo je Sylvie, nabízí divákům silné a nekompromisní reflexe lidské podstaty a jejích temných stránek.

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy