ROZHOVOR | Boj za rovná práva pro stejnopohlavní páry pro mne nekončí, říká poslankyně Šebelová

Sněmovna schválila novelu občanského zákoníku, která umožní párům stejného pohlaví vstupovat do partnerství s podobnými právy jako mají manželé a manželky. Tato novela upravuje práva registrovaných partnerů, kteří v současné době nemají například společné jmění a po ztrátě partnera nemají nárok na vdovský důchod, nevyrovnává ale to nejdůležitější – totiž možnost adopce dětí. Jak vnímá výslednou podobu novely zastánkyně manželství pro všechny poslankyně Michaela Šebelová (STAN)? A jak se vyrovnává s protiargumenty odpůrců?

Překvapil vás průběh jednání o této novele a její výsledek?

Překvapilo mě, jak se vše nakonec zrychlilo. Nejprve se nám dlouho nedařilo bod vůbec zařadit na program. Nakonec se to i díky nejrůznějším kotrmelcům podařilo. Pak se to dlouho zaseklo mezi 1. a 2. čtením. A nakonec jsme ve 3. čtení hlasovali nejdříve, jak to šlo po tom druhém. Bylo cítit, že žádná ze stran již debatu nechce natahovat, že vše podstatné bylo řečeno a že je opravdu na čase vyjádřit se hlasováním. Nakonec již vystupovali jen odpůrci a opakovali své zcela nepodložené argumenty. Výsledek určitě není možné prezentovat jako výhru. Výhra by to byla, kdyby práva včetně názvu toho svazku byla stejná. My jsme jen přidali určitá práva a nejsem si jistá, jestli to je správně. Na druhou stranu je potřeba ocenit ten obrovský posun, kterého se nám podařilo docílit. 

Proč podle vás otázka narovnání práv pro stejnopohlavní páry stále vzbuzuje tak silné emoce napříč stranami?

Protože mnozí lidé nedokáží nebo nechtějí vystoupit ze svých názorů a pochopit, že jsou opravdu staromódní. 

Výsledná podoba novely je tak nějak na půl cesty a zdá se, že z ní velkou radost nemají ani zastánci, ani odpůrci manželství pro všechny. Proč se nepovedlo najít shodu a dostatek hlasů pro původní návrh ve vládní koalici?

My za poslanecký klub Starostů jsme udělali maximum možného, bohužel ale nemáme většinu. Pokud jde o zbytek koalice, tam bylo rozložení sil na ose konzervativní – liberální od začátku dost jasné. Takže úspěch nebo neúspěch do značné míry závisel na tom, jak se k tématu postaví hnutí ANO. To dalo přednost snaze demonstrovat neshody v koalici před zájmem o práva duhových rodin. Téma pojali politicky, ne věcně, podle mě. Mrzí mě to. Ale je to vzkaz pro ty voliče, kteří chtějí naši zemi posunout. Nejen ve věci manželství pro všechny a lidských práv obecně. 

Odpůrci argumentují především uchováváním jedinečného místa manželství ve společnosti, coby svazku muže a ženy, a podle nich neopakovatelnými benefity takového uspořádání pro děti. Jak vnímáte tyto argumenty vy?

Upřímně těm argumentům nerozumím. Je to formalistická argumentace. Mnohé tyto svazky jsou nefunkční. Za mě je důležité pro dítě vytvořit láskyplné a milující prostředí. Bez ohledu na to, jak je rodina složená. A nefunkční manželství takovým prostředím zcela jistě nebude. 

Jak si podle vás návrh upravující práva stejnopohlavních párů povede v Senátu?

Upřímně, netroufám si odhadnout. Přeju si, aby nedošlo k dalšímu ukrajování práv. Zejména si ale přeji, aby se v Senátu vedla důstojná a nezraňující debata, ale obávám se, že někteří senátoři toho bohužel nebudou schopni, a jak to tak bývá, ti pak bohužel dostanou velký mediální prostor. Jistě i někteří senátoři a senátorky podají pozměňující návrhy tím za mě správným směrem, tedy k posílení práv, včetně totožného názvu. Na závěr bych chtěla zdůraznit, že boj za lidská práva pro mě osobně nekončí.

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

Více souvisejících

rozhovor Michaela Šebelová manželství Registrované partnerství Homosexuálové LGBT+ Starostové a nezávislí (STAN) Poslanecká sněmovna adopce

Aktuálně se děje

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi ve třetím zápase na MS poprvé padli. Po bojovném výkonu prohráli se Švýcary až na nájezdy

Podobně jako na úvod v pátek s Finskem také v pondělí večer hrál český národní tým vyrovnaný a tudíž další těžký duel, tentokrát se Švýcarskem. Oproti zmiňovanému zápasu se severským soupeřem se fanoušci gólů ze hry dočkali, přičemž padnul pokaždé jeden na obou stranách. Rozdílovým hráčem duelu se nakonec stal nováček ve švýcarském týmu Kevin Fiala, jenž po příjezdu ze zámoří nejenže otevřel skóre, ale proměnil také první ze švýcarských nájezdů.

včera

včera

včera

Česká televize

Nečekaná rána pro program MS v České televizi. Expert Antoš měl autonehodu na skútru

Zbytek vysílání České televize z letošního domácího mistrovství světa v hokeji bude odlišný od úvodních hracích dní. Už totiž tuzemští fanoušci neuslyší hlas známého experta a spolukomentátora Milana Antoše, který měl po nedělním hracím dni v noci při cestě domů autonehodu. Při jízdě na skútru ho srazilo auto. Podle informací serveru sport.cz má 10 zlomenin, přičemž jde o zlomená žebra a vážně poraněnou nohu. Nyní ho čeká operace. Podle informací deníku Sport se pak zranila na in-line bruslích i další tvář hokejového vysílání ČT sport, komentátor Michal Dimitrov.

včera

včera

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Rusové se připravují na nekonečnou válku, tvrdí Zelenského poradce

Změny v ruském vedení po opětovné inauguraci Vladimira Putina svědčí zejména o totální militarizaci ruské ekonomiky a restrukturalizaci armádních zásobovacích systémů, konstatoval poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Změny podle něj mají zajistit, aby Moskva měla zdroje na "nekonečnou válku".

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Rusové odhalili hlavní problém ukrajinské armády

Rusové i mnozí analytici si uvědomují, že hlavním nedostatkem, který teď Ukrajinu sužuje, jsou lidské zdroje. Moskevské síly dobyly nejméně devět vesnic a osad poblíž Charkova v náporu, který má podle analytiků roztáhnout ukrajinské jednotky a odvrátit je od bojů jinde.

včera

Slide

RECENZE: Anifilm prořízl podvratný (anti)western Slide od animátorské legendy Billa Plymptona

Minulý týden v Liberci proběhl největší festival animovaného filmu u nás. Vedle výherního filmu Kuře pro Lindu uvedl v hlavní soutěži celovečerních filmů novinku nezávislého amerického tvůrce Billa Plymptona, jenž na jednom z minulých ročníků festivalu zasedal v porotě a uvedl svou retrospektivu. Jeho westernově laděný Slide nepřestává okouzlovat svérázným stylem animace i žánrovou subverzí.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy