Bez Číny by invaze na Ukrajinu byla pro Rusko náročná, zní z USA

Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by pro Rusko bylo obtížnější pokračovat v invazi na Ukrajinu bez podpory Číny. 

Uvedla to agentura AFP po setkání Blinkena s nejvyššími čínskými představiteli, včetně prezidenta Si Ťin-pchinga. Předtím Blinken dlouze diskutoval s čínským ministrem zahraničí Wang Iem.

Blinken sdělil novinářům, že vyjádřil Siovi své trvalé znepokojení ohledně dodávek materiálů, jako jsou obráběcí stroje a mikroelektronika, které Peking poskytuje Moskvě a které prezident Vladimir Putin využívá k podpoře ruské války na Ukrajině.

"Budování ruského obranného průmyslu ohrožuje nejen bezpečnost Ukrajiny, ale i Evropy jako celku," uvedl Blinken. "Jasně jsem Číně připomněl, že zajištění transatlantické bezpečnosti je hlavním cílem USA. Během našeho dnešního setkání jsem Číně zdůraznil, že je to problém, který nelze ignorovat."

Si zdůraznil potřebu hledat společné řešení mezi Čínou a USA místo zbytečného soupeření. "Čína vítá sebevědomé, otevřené, prosperující a vzestupující Spojené státy," poznamenal čínský vůdce. "Doufáme, že USA budou schopny pozitivně nahlížet na rozvoj Číny. Je to klíčová otázka, kterou musíme společně řešit."

Blinken se také dotkl situace na Blízkém východě, kde Izrael provedl rozsáhlé vojenské operace v Pásmu Gazy jako odpověď na teroristický útok Hamásu z loňského října. V poslední době došlo k výraznému napětí mezi Íránem a Izraelem.

"Věřím, že vztahy, které Čína má, mohou hrát pozitivní roli při zmírňování napětí, prevenci eskalace a zabránění šíření konfliktu," sdělil Blinken novinářům. Dodal, že čínský ministr zahraničí Wang souhlasil s udržováním kontaktu ohledně situace na Blízkém východě. 

Britský ministr zahraničí David Cameron už tento týden upozornil, že Rusko využívá Střední Asii k obcházení sankcí. Londýn chce podle jeho slov spolupracovat se zeměmi tohoto regionu, aby s tím skoncoval. 

Cameron uvedl, že z Británie by se neměly do zemí sousedících s Ruskem vyvážet produkty, které by po následném zaslání do Ruska mohla Moskva použít k budování své vojenské mašinérie.

Ministr se vyjádřil k návštěvě kyrgyzské metropole Biškek v době znepokojení, které vyvolává nárůst prodeje bezpilotních zařízení a těžkých strojů z Británie do zemí, jako jsou Kyrgyzstán a Uzbekistán.

Televize Sky News informovala, že britský export do Kyrgyzstánu stoupl po uvalení sankcí na Rusko v důsledku jeho invaze na Ukrajinu o více než 1100 procent.

Peking přitom v úterý odmítl a odsoudil tvrzení Spojených států, že Čína podporuje válku rozpoutanou Ruskem na Ukrajině tím, že Moskvě poskytuje velké množství strojů, mikroelektroniky či technologií do dronů a řízených střel, díky čemuž Rusko může navyšovat svou zbrojní výrobu.

Jak informovala agentura AFP, mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí Wang Wen-pin poukázal na to, že Spojené státy vznesly "neopodstatněná obvinění proti normálnímu obchodu" mezi Čínou a Ruskem, přičemž Washington schvaluje návrh zákona o pomoci Ukrajině. Takový přístup je podle mluvčího "extrémně pokrytecký a naprosto nezodpovědný a Čína je rozhodně proti němu".

Čína a Rusko v posledních letech zintenzivnily ekonomickou spolupráci i diplomatické kontakty a jejich strategické partnerství se od ruské invaze na Ukrajinu jen sblížilo.

Čína tvrdí, že v ukrajinském konfliktu je neutrální - dostává však kritiku za to, že se vyhýbá odsouzení Moskvy za její invazi ze dne 24. února 2022.

Se zmiňovaným obviněním přišel minulý pátek i americký ministr zahraničí Antony Blinken, když krátce před svou návštěvou v Pekingu obvinil Čínu, že pomáhá Rusku při jeho největší militarizaci od dob Sovětského svazu. Podle Blinkena Čína nepřímo podněcuje válku na Ukrajině dodávkami komponent, které Rusko pak používá ke své vojenské expanzi.

"Pokud jde o ruskou obrannou průmyslovou základnu, hlavním přispěvatelem k tomu je v současnosti Čína," řekl Blinken novinářům po setkání ministrů G7 na italském ostrově Capri. Dodal, že Čína takto "umožňuje Rusku pokračovat v agresi proti Ukrajině".

Američtí představitelé tvrdí, že Čína přestala Rusku poskytovat přímou vojenskou pomoc, ale mu poskytla dodávky dvojího použití, které například. ruským jednotkám umožnily přeskupit se na frontě. Tyto přesuny byly možné i pro velké zpoždění americké pomoci Ukrajině.

Čína popírá tvrzení, že pomáhá Rusku ve válce na Ukrajině, a trvá na tom, že nebude akceptovat "kritiku ani nátlak" pro své vztahy s Ruskem.

Mluvčí Wang v této souvislosti v úterý připomněl, že Čína si v otázce Ukrajiny vždy udržovala "objektivní a spravedlivý postoj, aktivně se zasazovala za mírové rozhovory a prosazovala politické řešení konfliktu".

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko Čína Antony Blinken

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

před 29 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

Válka v Izraeli

USA nepovažují zabíjení Palestinců v Pásmu Gazy za genocidu

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena nepovažuje zabíjení Palestinců v Pásmu Gazy izraelskou armádou, která vede válku proti militantnímu hnutí Hamás, za genocidu. V pondělí to uvedl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan, informuje agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ondřej Zajíc

Autoři absurdního dramatu cítí, že naše civilizace je v koncích, říká režisér Ondřej Zajíc

Divadelní hra "Koza aneb Kdo je Sylvie", kterou před 22 lety napsal Edward Albee je provokativním dramatickým dílem, které zkoumá hluboké lidské emoce a konflikty. Režisér Ondřej Zajíc přináší svůj unikátní pohled na Albeeho text, prostřednictvím inovativního a emotivního ztvárnění. Inscenace Koza aneb Kdo je Sylvie, nabízí divákům silné a nekompromisní reflexe lidské podstaty a jejích temných stránek.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Kyjev: Putinovy změny ukazují na totální militarizaci ekonomiky

Změny v ruské vládní struktuře, které navrhl prezident Vladimir Putin, ukazují na "totální militarizaci ekonomiky a restrukturalizaci armádních zásobovacích systémů pro nekonečnou válku," uvedl Mychajlo Podoljak, poradce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta, v reakci na nové personální obsazení po Putinově inauguraci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi ve třetím zápase na MS poprvé padli. Po bojovném výkonu prohráli se Švýcary až na nájezdy

Podobně jako na úvod v pátek s Finskem také v pondělí večer hrál český národní tým vyrovnaný a tudíž další těžký duel, tentokrát se Švýcarskem. Oproti zmiňovanému zápasu se severským soupeřem se fanoušci gólů ze hry dočkali, přičemž padnul pokaždé jeden na obou stranách. Rozdílovým hráčem duelu se nakonec stal nováček ve švýcarském týmu Kevin Fiala, jenž po příjezdu ze zámoří nejenže otevřel skóre, ale proměnil také první ze švýcarských nájezdů.

včera

včera

včera

Česká televize

Nečekaná rána pro program MS v České televizi. Expert Antoš měl autonehodu na skútru

Zbytek vysílání České televize z letošního domácího mistrovství světa v hokeji bude odlišný od úvodních hracích dní. Už totiž tuzemští fanoušci neuslyší hlas známého experta a spolukomentátora Milana Antoše, který měl po nedělním hracím dni v noci při cestě domů autonehodu. Při jízdě na skútru ho srazilo auto. Podle informací serveru sport.cz má 10 zlomenin, přičemž jde o zlomená žebra a vážně poraněnou nohu. Nyní ho čeká operace. Podle informací deníku Sport se pak zranila na in-line bruslích i další tvář hokejového vysílání ČT sport, komentátor Michal Dimitrov.

včera

Zemřel Arthur L. Irving, kanadský miliardář a naftař

Podle tiskové zprávy společnosti Irving Oil zemřel v pondělí ve věku 93 let Arthur L. Irving, emeritní předseda a bývalý prezident společnosti.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy