ROZHOVOR | Nikdo očkovaný těžkou formu covid-19 neměl, odpovědnost za újmy řeší zákon, říká ředitelka z AstraZenecy

ROZHOVOR - V souvislosti s vakcínou proti COVID-19 od společnosti AstraZeneca se v českém mediálním i veřejném prostoru objevuje řada informací, dohadů, ale i mýtů. Redakce serveru EuroZprávy.cz se proto vypravila přímo do sídla české pobočky farmaceutické firmy, kde o nejčastějších výtkách a dezinformacích hovořila s tamní ředitelkou pro zdravotní péči pro Českou republiku Jarmilou Dolečkovou. "My se rozhodně nechováme neeticky. U nás je to řešeno legislativně, existuje zákon a odpovědnost nese stát. V jiných státech se k odpovědnosti určitě hlásíme," vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz například problematiku odpovědnosti za případné újmy, což je u vakcín jednou z často diskutovaných otázek.

Jak vaše vakcína funguje?

Vakcína splnila stanovený primární cíl klinického sledování, tedy má buď zabránit onemocnění, nebo, pokud se s ním člověk setká, zajistit, aby mělo lehký průběh. Žádný z dobrovolníků zařazených do klinické studie neměl těžký průběh nemoci ani nebyl hospitalizován. Ten, kdo se setkal s COVID-19 pozitivní osobou a byl sám pozitivní na základě PCR testu, měl průběh nemoci velmi lehký. To je podle mě klíč k tomu, aby se pandemie zvládla a aby nekolaboval zdravotní systém. Nicméně i když se necháte očkovat proti chřipce, neznamená to, že ji nakonec nedostanete, ale pokud ano, zvládnete jí bez vážných komplikací.

Někde se uvádí, že účinnost vaší vakcíny je 90 %, jinde 70 %, některá média uvedla, že ochrání 7 lidí z 10, jak to tedy je?

V každé klinické studii se vždy zkoumají různé varianty podávání léku, různé dávkovací režimy, rozmezí dávkování, tedy jestli půjde o 28 dní, tři týdny, nebo naopak o delší období, a zkoumá se účinnost a bezpečnost u různých věkových skupiny. Ukázalo se, že účinnost u dávkovacího schématu půl dávky - celá dávka je až 90 %. U jiné subpopulace dobrovolníků ale byla v rámci studie účinnost 62 %. Následně se použila takzvaná poolovaná (sloučená) analýza, která ukázala, že účinnost je 70,4 %. Je to výsledek statistických analýz.

Důležité je, že Evropská léková agentura (EMA), i Světová zdravotnická organizace (WHO) řekly, že budou hodnotit vakcíny nad 50 % účinnosti. Čili ve chvíli, kdy použijeme poolovanou (sloučenou) analýzu a bavíme se o 70,4 %, je účinnost vysoká. Pro srovnání, vakcína proti chřipce má standardně účinnost kolem 60 %, ale nikdo se nad tím nepozastavuje a běžně se používají.

V médiích také zaznělo, že na onu 90% účinnost se přišlo díky náhodě či chybě. Nejde ale o běžný postup, kdy se jednoduše testují různé dávky, přičemž se zjistilo se, že jedna je účinnější?

Každé dávkovací schéma má jinou účinnost, je to standardní věc, k níž v klinických studiích běžně dochází. Je třeba si uvědomit, že jde o vědu, ne o něco naprogramovaného. A každý člověk je jiný.

Každopádně ať už se bavíme o jakékoliv účinnosti při zmíněných dávkovacích schématech, očkovaný jedinec by neměl trpět těžkou formu COVID-19?

Ano, podle našeho klinického zkoušení se po aplikaci vakcíny nevyskytl těžký průběh onemocnění a nedošlo k žádným hospitalizacím.

Jaké očkovací schéma se tedy následně dostane k veřejnosti?

Veškerá data, která máme k dispozici, byla předána Evropské lékové agentuře, a je na nich, jak je posoudí. Mohou například schválit původní dávku a ke posouzení schématu s první poloviční dávkou si vyžádat další data.

Z vaší strany k tomuto dávkování ještě proběhne nějaká studie?

Ony ty studie stále běží. Neznamená to, že když byla publikována data, tak byly studie ukončeny. Účastníci jsou sledováni dlouhodobě, abychom věděli, jak dlouhá ta účinnost je, jestli půjde o několik let, nebo bude potřeba každý rok přeočkovat. To zatím nikdo neví, protože COVID-19 je tady krátce, a všechny tyto otázky budou zodpovězeny až postupem času.

Jaké věkové skupiny dobrovolníků jste testovali?

Testovali jsme všechny věkové skupiny. Ve skupině od 18 do 55 let bylo použito ono dávkovací schéma s první půlenou dávkou, a tam byla naměřena zmíněná účinnost 90 %. Ale s jinými schématy jsme testovali všechny věkové skupiny nad 18 let, a vyšla i vědecká publikace, která kladně přijala účinnosti vakcíny u starších pacientů nad 70 let věku. V ní se uvádí nejen že je účinná, ale i bezpečná.

Dobrovolníky pod 18 let jste netestovali?

Vždy se nejprve testuje dospělá populace. Teď by měly být v některých oblastech do studie zařazeny i děti od pěti let věku, s tím počítáme také, ale pokaždé se prioritně vyvíjí pro dospělou populaci. Následně běžně dochází k rozdělení na vakcíny pro děti a pro dospělou populaci od 18 let věku. Někdy jsou v příbalových letácích uvedeny i další specifické skupiny, pro které se má například upravit dávkování, ale to je u léčiv obecně běžný standard, jen se tomu většinou nikdo nevěnuje, protože nejde o sledované téma.

Spekulovalo se, že u lidí s nadváhou či obezitou může mít vakcína horší účinnost.

Do studie vstupovali dobrovolníci buď zdraví, tedy ti, kteří neměli informaci o tom, že mají nějaké aktivní onemocnění, nebo lidé, kteří měli přidružené onemocnění, ale měli ho farmakologicky kompenzované, to znamená, že se standardně léčili. Nelze tedy říct, že by byly některé skupiny vyloučeny. Byli tam pacienti s kardiologickým onemocněním, s respiračním onemocněním a s diabetem. A v průměru jde o dobrovolníky s BMI indexem 25,6, což je v podstatě nadváha.

Objevily se během testování vážnější vedlejší příznaky?

Zaznamenali jsme jedno závažné onemocnění, ale nelze říct, že bylo spojenou s naší vakcínou, protože ve studii, kde byly výsledky publikovány, byla pro srovnání mezi dobrovolníky použita buď meningokoková vakcína, nebo placebo. Jednalo se o celkem tři případy, ale jak říkám, nelze určit, že mají spojitost s vakcínou, to se dále analyzuje.

Tři případy na desítky tisíc lidí?

V této části studie bylo 23 tisíc dobrovolníků. A ono onemocnění je také důvodem, kvůli kterému jsme testy zastavili, což je ale opět standard. Dodržujeme během testování přísná pravidla a kdykoliv se objeví nějaký nežádoucí účinek, který je neočekávaný nebo vážný, je potřeba, aby jej posoudila nezávislá komise. Ta vše posoudila a řekla, že je bezpečné ve studii pokračovat. Je to běžná věc.

Ačkoliv se nejedná o vaši vakcínu, u několika lidí došlo v Británii po zahájení očkování k alergické reakci. Je to běžné?

Může se to stát při jakékoliv vakcinaci. Dojde k setkání organismu s cizí látkou, na což může každý organismus reagovat jinak. To je ostatně důvod, proč se počítá s tím, že v očkovacích centrech zůstane pacient ještě nějakou dobu na pozorování, zda nedojde k reakci. Jistě to znáte z jiných očkování, kdy jste vyzván, abyste po injekci zůstal půl hodiny v čekárně, aby se zjistilo, jestli nedojde k nějaké reakci. Není to ale nic, co by mělo veřejnost znepokojovat. Každý lék může mít nežádoucí účinky a uvádějí se všechny, i když k nim dojde třeba jen v 0,1 % případů. Jakmile se však během klinického sledování objeví, musí se zaznamenat.

Stejně tak jsou po očkování normální i například bolesti v místě vpichu nebo následné teploty?

Mohou se objevit. U očkování se občas vyskytují, malé děti mohou mít například i slabý průběh toho daného onemocnění. Ale reakce během několika hodin nebo dní odezní a dají se zvládat nějakou profylaxií, například paracetamolem, který se doporučuje, aby se neprojevila zvýšená teplota nebo bolest. Nejde ale o nic neobvyklého a není důvod se toho obávat.

Často zaznívá kritika, že vakcína, která vznikne za rok, nemůže být bezpečná. Ačkoliv EuroZprávy.cz už dříve upozorňovali, že se při výrobě vakcín stavělo na poznatcích z předchozích let, zeptám se slovy kritiků: Může být vakcína, která vznikne během jednoho roku, bezpečná?

Já myslím, že určitě. Tato vakcína prokázala účinnost i vysokou bezpečnost, a jak říkáte, nezačínali jsme úplně od nuly. Stavíme na předchozích zkušenostech vědců se SARS, MERS nebo ebolou, a právě proto se zvolila vektorová vakcína, protože u ní jsou dlouhodobé zkušenosti s bezpečností. Myslím si, že tento fakt by měl naopak zájemce o očkování podpořit, protože nejde o vakcínu, která byla vyvinula v krátké době takovým způsobem výroby, který se dosud nepoužíval.

V případě SARS nebo eboly se ale vakcíny nedokončily, či přesněji neprošly všemi testy.

Protože skupiny nakažených se izolovaly a nedošlo k pandemii. Byla to epidemie, onemocnění se povedlo lokalizovat a zvládlo se. Tady jsme v úplně jiné situaci, a kvůli vysoké migraci obyvatel se nemoc během krátké doby rozšířila po celém světě.

Vývoj vakcíny musí také někdo zaplatit, což jde asi těžko, pokud daná nemoc přestane představovat celosvětový problém?

Farmaceutické společnosti běžně ze svého portfolia investují poměrně velké procento svých zisků zpátky do vývoje.

Vy jste ale odmítli profit z této vakcíny...

Ano, řekli jsme, že během  pandemie budeme vakcínu dodávat non profit, bez nároku na zisk. Je to jak z důvodu, že jsme se rozhodli bojovat s epidemií, a ne soupeřit s ostatními farmaceutickými společnostmi, tak i proto, že spojení s oxfordskou univerzitou vzniklo na základě historické zkušenosti, a dostali jsme na vývoj grant od britské a americké vlády a od nadace Billa a Melindy Gatesových.

Vrátím se ještě k jedné kritice, která na adresu AstraZenecy občas zaznívá, a sice, že prý nechcete přijmou zodpovědnost za případné újmy na zdraví?

Není to oprávnění kritika. Toto téma se řešilo i na úrovni evropské komise, ve chvíli, kdy se jednalo o dodávkách vakcín, a postupuje se podle standardu v jednotlivých státech. U nás je to řešeno legislativně, existuje zákon a odpovědnost nese stát. V jiných státech se k odpovědnosti určitě hlásíme, pokud se prokáže, že případná újma je spojená s aplikací vakcíny.

Tím pádem jde v případě České republiky o zákon a kritika tudíž není oprávněná?

Myslím si, že není. My se rozhodně nechováme neeticky. O tom svědčí i to, že jsme veřejně přiznali přerušení studie, protože se objevil nežádoucí účinek, který je třeba prošetřit. Jako první jsme publikovali data z klinických studií. Ale není to doceněno a každý to vnímá spíše jako závod, my však říkáme, že nezávodíme s jinými firmami, ale chceme porazit onemocnění COVID-19 a zvládnout pandemii, takže k tomu máme trochu jiný přístup.

Jak byste k vakcíně přistoupila jako laik?

Snažila bych se zjistit si, co znamenají procenta účinnosti. Protože spousta lidí si to vysvětluje tak, že to, co nemá 100 %, není dobré. Což tak ale v praxi nebývá, protože v laboratorním prostředí se látka chová jinak než v organismu. A u různých onemocnění se účinnost měří jinak.

Čili neupínat se pouze na čísla?

Účinnost naší vakcíny může být až 90 %, při použití určitého dávkovacího schématu, ale obecně platí, že vše, co je nad 50 %, je dobrý výsledek, a je považován za dostatečný. Normy amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) deklarují, že účinnost musí být minimálně 50 %, což indikovala v této skupině vakcín i WHO. A modelová studie ukázala, že účinnost mezi 60 a 80 % umožní redukci odstupu a nebude potřeba karanténa. Naše vakcína tuto hranici přesáhla a i díky své dostupnosti má potenciál, aby měla pozitivní dopad na veřejné zdraví po celém světě.

Související

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory) Rozhovor

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.
Ondřej Zajíc Rozhovor

Autoři absurdního dramatu cítí, že naše civilizace je v koncích, říká režisér Ondřej Zajíc

Divadelní hra "Koza aneb Kdo je Sylvie", kterou před 22 lety napsal Edward Albee je provokativním dramatickým dílem, které zkoumá hluboké lidské emoce a konflikty. Režisér Ondřej Zajíc přináší svůj unikátní pohled na Albeeho text, prostřednictvím inovativního a emotivního ztvárnění. Inscenace Koza aneb Kdo je Sylvie, nabízí divákům silné a nekompromisní reflexe lidské podstaty a jejích temných stránek.

Více souvisejících

rozhovor AstraZeneca Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 

před 2 hodinami

Medvěd hnědý, ilustrační foto

Medvěd Wojtek. Zvíře, které před 80 lety pomohlo vybojovat vítězství v bitvě o Monte Cassino

V poslední době k nám ze sousedního Slovenska přicházejí zprávy o napadení lidí medvědem. Soužití člověka a medvěda je doloženo již z dob pravěku, postupem času si toto zvíře lidé dokázali i ochočit. Toho je důkazem například medvěd Wojtek, který se uplatnil v armádě za druhé světové války. Přesně před 80 lety pomohl porazit nacistická vojska v bitvě o Monte Cassino.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

před 4 hodinami

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

před 4 hodinami

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno před 5 hodinami

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

před 6 hodinami

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

před 7 hodinami

David Pastrňák

Příjezd Pastrňáka se Zachou by národní tým přivítal. Chystá se telefonát

Podobně jako u Davida Kämpfa a Martina Nečase, kdy těmto hráčům volali Petr Nedvěd s Martinem Havlátem téměř hned po vypadnutí jejich týmů z play-off kanadsko-americké NHL, budou nyní tito členové realizačního týmu národního mužstva během soboty kontaktovat oba hráče Bostonu Davida Pastrňáka a Pavla Zachu za účelem jejich posílení reprezentace na domácím MS.

před 7 hodinami

Robert Fico

Ficův stav se zásadně nemění. Kaliňák ale zmínil pozitivní prognózu

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

před 8 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

V sobotu národní tým posílí ze zámoří Nečas. Do Prahy by mohli přijet také Pastrňák se Zachou

Během pátečního večera, kdy čeští hokejisté ještě na ledě pražské O2 Areny hráli duel s Rakouskem (4:0), přišla dlouho očekávaná zpráva o první posile z kanadsko-americké NHL. Po vypadnutí Caroliny z play-off zámořské soutěže se jí stal útočník Martin Nečas. Ten by měl dorazit do Prahy v sobotu před polednem a pak se rozhodne, zda se již dnes večer představí v zápase proti Velké Británii. Poté, co navíc z play-off NHL v noci na sobotu českého času vypadl Boston, je ve hře i příjezd Davida Pastrňáka a Pavla Zachy.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Britové i po vyrovnaném duelu s Dánskem stále bez bodu. Němci opět nastříleli osm branek

Duel dvou trápících se mužstev pražské skupiny A, tedy duel mezi Velkou Británií a Dánskem, nabídl v pátek odpoledne vyrovnanou bitvu, ze které vzešli nakonec vítězně Seveřané, navzdory dobrému vstupu do zápasu ze strany Britů. Ti sice svého soupeře trápili a dokázali hrát vyrovnanou partii, zásluhou přesilovkového gólu Wejseho však tři body putovali k dánskému týmu, Britové jsou dále bez bodu. Kdo rozhodně není bez bodu, je v ostravské skupině Německo, zvláště pak po posledních dvou zápasech, v nichž nastřílelo celkem 16 branek. 

před 11 hodinami

Fiala ocenil reakci odborů. Vyhlíží návrat k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy