Takhle impozantně vypadá polární záře nad Brněnskou přehradou

Přesně před dvaceti lety 20. listopadu 2003 ozářila oblohu České republiky polární záře. A 5. listopadu 2023 zachytil fotograf Vojtěch Otruba tento nádherný jev nad Brněnskou přehradou. Samozřejmě, od té doby jsme byli svědky i jiných polárních září, například 25. září tohoto roku. Nicméně, to klíčové spočívá právě ve dvacetiletém odstupu, informoval Astronomický ústav AV ČR.

Polární záře jsou úzce spojeny se sluneční aktivitou, což nám potvrzují jak záznamy a popisy v historických knihách a kronikách, tak i moderní vědecké sledování slunce. Tyto jevy nám pomáhají odhalit cykly sluneční aktivity i v dobách, kdy nebylo slunce systematicky pozorováno.

Obecně se polární záře vyskytují v oblasti tzv. auroralního oválu, který se nachází přibližně 10 až 20 stupňů od zemského magnetického pólu, ať už severního či jižního. Stojí za zmínku, že geomagnetický pól nesouhlasí přesně s geografickým pólem severním či jižním; je od něj trochu vzdálen a navíc se pohybuje. Přesto můžeme tento ovál pozorovat pouze na severní obloze, a to pouze v ojedinělých případech, kdy je standardní a nepřetržitý tok částic slunečního větru narušen či zvýšen přítokem částic pocházejících z oblasti sluneční erupce či mohutného výronu koronální hmoty.

Tuto impozantní polární záři vyvolala dvojice CME (Coronal Mass Ejection - výron koronální hmoty), které si vzájemně „pročistily“ cestu k Zemi, vyvolávajíce mohutnou geomagnetickou bouři třídy G3. Jejich vzájemná interakce způsobila ve zemské atmosféře mnohem větší odezvu, než bylo očekáváno. Ačkoli polární záře způsobené zvýšenou sluneční aktivitou bývají v našich zeměpisných šířkách častější během takzvané sestupné fáze slunečního cyklu, aktuální jevy pozorujeme v období postupného nárůstu aktivity Slunce směrem k maximu 25. slunečního cyklu, které očekáváme v první polovině roku 2024. Pro zajímavost, polární záře z roku 2003 se objevily v době sestupné fáze slunečního cyklu 23.

Jak naznačujeme, zdrojem polárních září je sluneční aktivita, přesněji ionizace a excitace atomů a molekul zemské atmosféry nabitými částicemi plynoucími ve slunečním větru. Tento trvalý tok částic od Slunce se po slunečních erupcích, zejména těch silných, stává rychlejším, intenzivnějším a mohutnějším. Díky magnetickému poli Země a vlastnímu náboji se jejich proud směřuje k zemským pólům, kde dochází k různě silným interakcím s naší atmosférou.

V atmosféře ve vysokých vrstvách dochází k excitaci a ionizaci atomů a molekul, což vyvolává emisi světla odpovídající energetické úrovni dané látky. Tyto procesy probíhají obvykle v oblasti od 80 do několika set kilometrů nad zemským povrchem.

Na snímku polární záře dominuje červená barva ionizovaného kyslíku ve výškách kolem 200 km. Níže, v rozmezí přibližně 100 km, září zelená barva téhož plynu, ale na jiné vlnové délce. Samozřejmě jsou na obrázku také patrné hvězdy naší severní oblohy.

V závěru bychom chtěli vyjádřit vděk fotografovi za jeho rychlou reakci a přát mu štěstí, neboť nalezení místa bez mraků pro pozorování tohoto jevu sluneční aktivity není v naší oblasti zcela běžné.

Děkujeme za tento nádherný zážitek zachycený na krásné fotografii.

Sdílejte článek

Související

Více souvisejících

Polární záře Brněnská přehrada Jihomoravský kraj Brno

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Požár průmyslové budovy v Kladně. Více než sto hasičů ho dostalo pod kontrolu

Více než sto hasičů zasahovalo ve čtvrtek u požáru průmyslového objektu ve středočeském Kladně. Z místa události se nad město valil hustý černý dým. Hasičům se v odpoledních hodinách podařilo dostat plameny pod kontrolu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy