Vliv dezinformací na ochotu nechat se naočkovat: Jak se lidé rozhodují?

V únoru roku 2020 se epidemie covid-19 zdála být daleko, o měsíc později už byla hlavním předmětem zpravodajství a různě přísná opatření se začala zavádět napříč planetou. Když se ve většině zemí nepodařilo vzniklou pandemii dostatečně utlumit skrze zavedená opatření, začala se jako jediné řešení skloňovat čím dál častěji vakcína.

Mnoho vědeckých týmu se pustilo do vývoje vakcíny a během rekordního času bylo vyvinutou hned několik látek, které prošly testováním a byly předloženy ke schválení.

Zmíněná rychlost je zároveň jedním z hlavních argumentů, které používají odpůrci vakcíny. Státní ústav pro kontrolu léčiv na svých stránkách vysvětluje, že jedním ze zásadních faktorů bylo to, že výzkum koronavirů probíhá již řadu let a současné vakcíny v mnohém navázaly na vývoj vakcín pro SARS nebo MERS. Principy, které vakcíny používají, přitom nejsou nové. Zároveň vzhledem k celospolečenským dopadům získal vývoj vakcín na koronavirus nebývalou pozornost a s tím spojené masivní financování.

Tyto argumenty ale mnoha lidem nepřijdou dostatečně přesvědčivé a kolem očkování koluje spousta obav. Některé mohou být opodstatněné, jiné nemají racionální vysvětlení. Do této nejisté atmosféry potom vstupují šiřitelé dezinformací, kteří se snaží bezpečnost očkování zpochybnit.

Některá prohlášení se šíří po internetu, ale protivakcinační aktivisté využívají i klasické kampaně. Ve Vancouveru například došlo ke stažení kampaně, která naznačovala, že vakcína je horší nežli samotná nemoc na základě opakovaných stížností podaných k rukám Rady pro reklamní standardy. Rada billboardy označila za zavádějící.

Nabízí se přitom otázka, jaký vliv dezinformační kampaně na postoj lidí k očkování mohou mít. Proto se novináři z BBC Panorama rozhodli zorganizovat experiment, kdy skupině dobrovolníků pustili video, které bylo plné nepravdivých informací ohledně očkování, a následně s nimi rozebírali, jak zhlédnutí videa ovlivnilo jejich ochotu nechat se očkovat.

Video s názvem Ask the Experts, tedy zeptejte se expertů, působilo na různé dobrovolníky různě. Podle některých bylo sdělení velmi důvěryhodné, protože využívalo lidí stylizovaných do lékařů a klinických specialistů, během necelé půl hodiny jich vystoupilo 33. Ti charismaticky a klidně opakují podobné sdělení, mnoho z jejich výroků je ale zavádějících nebo nepravdivých.

Některé dobrovolníky odradilo, že někteří údajní experti zmiňovali, že se nejedná o skutečnou pandemii. To působilo nedůvěryhodně především na ty, kteří nemoc sami prodělali s nepříjemným průběhem.

Po zhlédnutí videa polovina z osmi dobrovolníků odpověděla, že mají větší obavy z vakcíny na covid-19 nežli předtím. Často zmiňovali právě přílišnou rychlost vývoje vakcíny. Někteří připouštěli, že video jen zopakovalo obavy, které měli již před experimentem. V takovém případě došlo k posílení jejich nedůvěry.

Jako poslední část experimentu novináři pozvali respektovaného experta, aby s dobrovolníky promluvil. Na základě diskuze bylo trpělivě vysvětleno, proč vakcína nemění lidskou DNA, že vakcína prošla testy na zvířatech a že není žádný biologický mechanismus, který by měl ovlivňovat plodnost.

Na konci diskuze se účastníci klonili k tomu, že se spíše rozhodnou pro vakcínu. Zdá se tedy, že dialog a korektní argumentace je pro finální rozhodnutí zásadní. 

Související

Více souvisejících

očkování Boj proti dezinformacím a fake news Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) věda výzkum

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kaliňák: Ficova zranění jsou rozsáhlá. Mnoho věcí se bude muset znovu naučit

Slovenský ministr obrany Robert Kaliňák dnes na tiskové konferenci uvedl, že rozsah zranění u premiéra Roberta Fica, která byla způsobena čtyřmi střelnými ranami vypálenými atentátníkem, je tak rozsáhlý, že odpověď organismu může být ještě náročná. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy