Vědci jsou na stopě metodě, jak léčit Alzheimerovu chorobu

Stimulace vysokofrekvenčních mozkových vln pomocí blikajících světel a klikání by v budoucnu mohla pomoci léčit Alzheimerovu chorobu. Vyplývá to ze studie zveřejněné v únorovém čísle časopisu Nature. 

Vědecké studie odhalily, že stimulace vysokofrekvenčních mozkových vln zvaných gama vlny může pomoci mozku zbavit se odpadních látek, které mohou přispívat k vývoji neurologických onemocnění. Nová studie, provedená vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT), se zaměřuje na metody dosažení tohoto efektu.

Při Alzheimerově chorobě se v mozku lidí vytvářejí lepkavé shluky bílkovin, známé jako amyloidové plaky. Zatím není jisté, zda tyto shluky přímo způsobují Alzheimerovu chorobu, neboť její skutečná příčina je pravděpodobně složitější.

Tým vědců z MIT zkoumal amyloidové plaky v mozku myší. Během studie zjistili, že záblesky světla a klikání s frekvencí 40 Hz (tedy 40krát za sekundu) pomáhaly glymfatickému systému mozku odstraňovat amyloidní proteiny. Glymfatický systém funguje jako "odpadové potrubí" mozku, které odstraňuje škodlivé látky.

Po aplikaci světelné a zvukové stimulace vědci pozorovali zvýšené množství mozkomíšního moku a rychlejší pulsování sousedních tepen, což ještě více podpořilo schopnost mozku eliminovat biologický odpad. Také zaznamenali zvýšení množství intersticiální tekutiny vylučované z mozku, což potvrdilo efektivnější vyplavování odpadních látek.

"Zatím nemáme kompletní popis přesných kroků, ale výsledky naší studie podporují teorii, že vyplavování probíhá prostřednictvím glymfatického systému," uvedl kognitivní vědec Mitchell Murdock z MIT.

Detailní analýza zdůraznila význam aquaporinu-4 jako kanálu v membránách astrocytů, buněk v centrální nervové soustavě, které podporují a chrání mozek. Blokování těchto kanálů vedlo k normalizaci hromadění amyloidních bílkovin, což naznačuje slibnou oblast pro další výzkum.

Analýza chemických signálů na úrovni RNA rovněž odhalila zvýšenou produkci peptidů spojených s potlačením Alzheimerovy choroby. Všechny tyto změny pravděpodobně vyvolala stimulace gama vlnami, která vedla neurony k produkci peptidů jako reakci.

"Naše zjištění odhalují nové mechanismy, které využívají glymfatický systém k odstraňování amyloidních proteinů z mozku," dodávají vědci ve studii. 

Sdílejte článek

Související

Ilustrační fotografie.

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68.120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří.

Více souvisejících

alzheimerova nemoc Vědci

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy