Vědci poprvé zachytili polární záři na Slunci. Trvala týden

Poprvé v historii astronomové zaznamenali na Slunci jev lidově nazývaný polární záře. Tento světelný jev byl způsoben elektrony, které procházely silným magnetickým polem nad sluneční skvrnou. Upozornil na to server Live Science.

Astronomové sledovali jev podobný polární záři pomocí radioteleskopů ve výšce přibližně 25 000 kilometrů nad slunečními skvrnami. Tento energetický jev trval přibližně týden, což je neobvyklé, protože obvykle podobné jevy trvají pouze několik minut až hodin.

Vědci považují tuto pozorovanou aktivitu za mimořádnou. Výsledky studie byly nedávno zveřejněny v odborném časopise Nature Astronomy.

Na Zemi vzniká polární záře interakcí nabitých částic slunečního větru s molekulami kyslíku a dusíku ve vyšších vrstvách atmosféry. Tento jev je také spojen se slunečními erupcemi a výrony koronální hmoty. Čím více hmoty Slunce odvrhne, tím intenzivnější je polární záře.

Koronální hmota, tvořená plazmatem s kladně a záporně nabitými částicemi, je blokována magnetickým polem Země. Toto magnetické pole je kolem pólů nejslabší, což umožňuje vznik polární záře. Výskyt tohoto jevu v nižších zeměpisných šířkách byl pozorován i v listopadu a únoru letošního roku.

Podobně jako na Zemi vzniká "polární záře" na Slunci interakcí nabitých částic s magnetickým polem. Místa, kde se tyto částice mohou setkat, se na Slunci objevují v oblastech slunečních skvrn, což jsou oblasti s velmi silným magnetickým polem.

Sluneční magnetické pole je o několik řádů silnější než na Zemi, což způsobuje vyzařování částic s příliš velkým množstvím energie, překračujícím frekvenci viditelného světla. Tento jev lze pozorovat pouze pomocí radioteleskopů, a vědci nyní využívají tento objev k novým metodám studia sluneční aktivity. Analyzují data z archivu, snaží se najít skryté důkazy o předchozích výskytech těchto jevů na Slunci.

Související

Fantastický snímek erupce na Slunci, 2012

Zemi zasáhla nejsilnější sluneční erupce za poslední roky

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve čtvrtek zachytil nejsilnější sluneční erupci od roku 2017. Ve Spojených státech a dalších zemích způsobila poruchy rádiového spojení trvající dvě hodiny. Problémy měli například piloti letadel.

Více souvisejících

Slunce vesmir

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Aktualizováno před 10 minutami

před 34 minutami

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Větrné počasí přispěje k hrozbě požárů. Meteorologové vydali novou výstrahu

K hrozbě požárů se uprostřed týdne přidává ještě silný vítr. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středu upravil časovou platnost výstrahy před požáry a přidal varování před silným větrem. V nárazech bude dosahovat rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy