Hrozba pro zdraví i pozdní příchod do práce. Jak lidé vnímají přechod na letní čas?

Téměř třetina obyvatel Německa má obavy z přechodu na letní čas a vnímá to jako hrozbu pro své zdraví, uvádí průzkum německého institutu Forsa. Téměř každý pátý zaměstnaný uvádí, že se v důsledku časové změny zpozdí do práce.

Reprezentativní průzkum, který objednala německá zdravotní pojišťovna DAK-Gesundheit a provedl institut Forsa, odhaluje, že problémy způsobené přechodem na letní čas pocítí až 30 procent respondentů. Tento výsledek znamená nárůst o pět procentních bodů oproti loňsku a představuje nejvyšší číslo zaznamenané za posledních deset let.

Přechod na letní čas má vážnější dopad na ženy, z nichž 39 procent uvedlo výrazné důsledky, což představuje meziroční nárůst o devět procent. U mužů pocítilo negativní dopady 20 procent respondentů.

Mezi nejčastějšími následky přechodu na letní čas jsou únava a apatie, které uvádí až 79 procent dotázaných, kteří časový posun považují za problematický. Dalšími častými projevy jsou problémy se spánkem, koncentrací a podrážděností.

Podle průzkumu by téměř tři čtvrtiny respondentů zrušily pravidelné posouvání času, zatímco méně než čtvrtina si myslí, že je užitečné. Institut Forsa provedl průzkum na vzorku 1000 respondentů ve věku 14 a více let v celém Německu začátkem května letošního roku.

Letní čas začne platit v neděli 31. března v zemích Evropské unie, kdy se hodinky posunou z 2:00 středoevropského času (SEČ) na 3:00 středoevropského letního času (SELČ). SELČ bude platit do 27. října 2024. 

Související

Více souvisejících

Změna času Německo

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

Vědce znepokojuje další nemoc. Ptačí chřipka se šíří u krav, přenesla se i na člověka

Ptačí chřipka, známá také jako H5N1, vyvolává ve Spojených státech obavy. Byla potvrzena u amerických krav a Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že existuje riziko možného přenosu na lidi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy