Sledování sankcí proti KLDR končí. Rusko vetovalo rezoluci OSN

Ve čtvrtek Rusko využilo své veto k blokování návrhu rezoluce Rady bezpečnosti OSN, který požadoval prodloužení mandátu expertů OSN dohlížejících na sankce uvalené proti Severní Koreji.  

Navrhovaná rezoluce, kterou předložily Spojené státy, měla prodloužit mandát skupiny expertů dohlížejících na dodržování sankcí o další rok. Rusko svým vetem však zastavilo jejich činnost.

Návrh rezoluce podpořilo 13 z 15 členů Rady bezpečnosti OSN. Rusko bylo proti a Čína, další stálý člen rady, se zdržela hlasování.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenzia před hlasováním prohlásil, že západní země se snaží "udusit" Severní Koreu. Jeho slova naznačují, že sankce spojené s jaderným programem KLDR jsou podle něj nedůležité a odtržené od skutečnosti.

USA a další západní země obviňují Severní Koreu z přesouvání zbraní do Ruska, které jsou následně používány v konfliktu na Ukrajině. Moskva i Pchjongjang tato obvinění odmítají. Nicméně v minulém roce naznačili, že budou posilovat své vojenské vztahy.

Sankce vůči KLDR byly poprvé zavedeny RB OSN v roce 2006 s cílem zamezit financování programů jaderného a raketového vývoje. Od té doby byly přijaty další balíčky sankcí.

Čtvrteční rezoluce nemá vliv na platnost sankcí, které zůstávají v platnosti. Tuto informaci přinesla agentura AP. 

Související

Více souvisejících

OSN Rusko Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

včera

Aktualizováno včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

včera

včera

27. dubna 2024 21:33

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

27. dubna 2024 20:41

Vědce znepokojuje další nemoc. Ptačí chřipka se šíří u krav, přenesla se i na člověka

Ptačí chřipka, známá také jako H5N1, vyvolává ve Spojených státech obavy. Byla potvrzena u amerických krav a Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že existuje riziko možného přenosu na lidi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy