Zelenskyj žádá předsedu americké Sněmovny reprezentantů o hlasování pro vojenskou pomoc Ukrajině

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že telefonoval s předsedou americké Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem a požádal ho, aby nechal hlasovat o další americké vojenské pomoci Ukrajině.

Důležitou vojenskou pomoc od Spojených států však blokuje republikánské vedení sněmovny.

"V této situaci je rychlý průchod americké pomoci Ukrajině Kongresem životně důležitý," uvedl Zelenskyj na X (dříve Twitter). "Uvědomujeme si, že ve Sněmovně reprezentantů existují různé názory na to, jak postupovat, ale klíčové je udržet otázku pomoci Ukrajině jako sjednocujícího faktoru."

Zelenskyj uvedl, že měl telefonický rozhovor s předsedou Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem (R-LA) a také zdůraznil, že „je důležité co nejdříve odříznout ruské zdroje financování její války a použít zmrazená ruská aktiva ve prospěch Ukrajiny“.

"Informoval jsem předsedu Johnsona o situaci na bojišti, konkrétně o dramatickém nárůstu ruského vzdušného teroru," napsal na sociální síti X ukrajinský prezident. „Jen minulý týden bylo vypuštěno na ukrajinská města a obce 190 střel, 140 dronů Šáhíd a 700 řízených leteckých bomb. Největší ukrajinská vodní elektrárna je mimo provoz. V této situaci je zásadní, aby americká pomoc Ukrajině rychle prošla v Kongresu,“ doplnil podle Kyiv Post.

Zelenskyj dále vyjádřil vděk Johnsonovi za dosavadní americkou pomoc a zdůraznil, že přestože si Ukrajina je vědoma rozdílných názorů v americké sněmovně, pomoc napadené zemi by měla zůstat „sjednocujícím faktorem“. Prezident neuvádí, zda byl se svým apelem úspěšný. Johnson se k telefonátu nepřímo vyjádřil.

Washington před zhruba dvěma týdny poprvé od prosince oznámil novou zásilku vojenské pomoci Ukrajině. Zatímco čeká na rozhodnutí Kongresu, které by uvolnilo dodatečné prostředky, USA naposledy připravily dodávku v hodnotě až 300 milionů dolarů. Tuto částku umožnily úspory Pentagonu při dřívějších nákupech zbraní, jak informoval Bílý dům.

Johnson, republikán, a další zástupci Sněmovny loajální prezidentskému kandidátovi Donaldu Trumpovi odmítli předložit návrh zákona k hlasování.

Atlantic Council představuje čtyři strategie, jak by návrh amerického prezidenta Joe Bidena na pomoc Ukrajině mohl projít Sněmovnou: Johnson by mohl předložit senátem schválený dodatek k hlasování na půdě Sněmovny, jak je obvyklé; potenciálně nový doplňkový balíček vytvořený republikány na pokyn Johnsona; petici o udělení absolutoria, kterou by iniciovali demokraté, aby se hlasovalo o Senátem schváleném dodatku; nebo republikánskou petici o udělení absolutoria za předložení zjednodušeného doplňkového balíčku k hlasování.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Mike Johnson

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

Vědce znepokojuje další nemoc. Ptačí chřipka se šíří u krav, přenesla se i na člověka

Ptačí chřipka, známá také jako H5N1, vyvolává ve Spojených státech obavy. Byla potvrzena u amerických krav a Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že existuje riziko možného přenosu na lidi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy