Klesající porodnost dělá vědcům starosti. Zjistili, co se do konce století stane

Podle nové studie zveřejněné ve vědeckém časopise The Lancet bude míra porodnosti v téměř všech zemích příliš nízká na to, aby do konce tohoto století udržela úroveň populace, a většina nově narozených dětí bude pocházet z chudších zemí. Uvedla to agentura Reuters.

Podle výzkumu, který vedl Stein Emil Vollset z Institutu pro měření a hodnocení zdraví (IHME) na Washingtonské univerzitě v Seattlu, bude tento trend vést k rozdělení na „baby boom“ a „baby bust“ po celém světě, přičemž boom bude koncentrován v zemích s nízkými příjmy, které jsou náchylné k hospodářské a politické nestabilitě.

Podle studie, která využila široké množství dat shromážděných od roku 1950 do roku 2021, se očekává, že do roku 2050 bude mít 155 z 204 zemí a území na světě - tedy 76 procent - míru plodnosti nižší než úroveň reprodukce obyvatelstva. Tento počet by se do roku 2100 měl zvýšit na 198 zemí, což představuje 97 procent.

Vědci zjistili, že více než tři čtvrtiny nově narozených dětí se do konce století narodí v zemích s nízkými a nižšími středními příjmy, přičemž více než polovina těchto narození se očekává v subsaharské Africe.

Celosvětová míra plodnosti, průměrný počet porodů na jednu ženu, klesla z přibližně pěti dětí v roce 1950 na 2,2 dítěte v roce 2021. V roce 2021 mělo 110 zemí a území (54 procent) míru porodnosti pod úrovní 2,1 dítěte na ženu, což znamená, že populace těchto zemí ani nerostla, ani neklesala.

Studie zdůrazňuje obzvláště znepokojující trend v zemích jako Jižní Korea a Srbsko, kde je míra porodnosti nižší než 1,1 dítěte na ženu, což může vést k demografickým problémům v budoucnosti.

Klesající míra porodnosti v zemích s vysokými příjmy odráží rostoucí možnosti vzdělání a zaměstnání pro ženy. Tento trend také signalizuje naléhavou potřebu zlepšit přístup k moderní antikoncepci a poskytnout lepší vzdělání ženám v jiných regionech.

Podle autorky zprávy Natalie Bhattacharjeeové jsou předpovědi limitovány množstvím a kvalitou dostupných dat, zejména v období pandemie covidu-19 v letech 2020-2021. Autoři studie také zdůrazňují, že s klesajícím počtem obyvatel téměř všech zemí bude pro udržení ekonomického růstu nezbytné spoléhat se na otevřené přistěhovalectví. 

Související

Více souvisejících

Vědci děti

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Milorad Dodik

Přízrak nové války v Evropě. Může vypuknout "do hodiny" s podporou Putina

V případě, že Milorad Dodik oznámí odtržení, je politik z vládnoucí strany v srbské části Bosny a Hercegoviny přesvědčen, že válka vypukne během hodiny. Podle něho o tom není pochyb. Rusko podporuje úsilí místních úřadů o odtržení od zbytku země, což pro Západ znamená využití „balkánského kotle“ v konfliktu.

před 51 minutami

Jill Steinová

Jill Steinová zatčena. Kandidátka na americkou prezidentku v rukou policie

Jill Steinová, kandidátka za Stranu zelených do prezidentských voleb ve Spojených státech, se objevila na protestní akci na Univerzitě St. Louis. Steinová zveřejnila krátké video na internetu a krátce poté byla zadržena policií. Pokoušela se zprostředkovat dialog mezi studenty a policií, avšak policisté ji ignorovali, uvedl mluvčí její kampaně.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

Aktualizováno včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

včera

Počasí v Česku dnes znovu ovlivní saharský písek. Může být chladněji, než se čekalo

Dnešní počasí v Česku znovu ovlivní saharský prach, který způsobí vznik oblačnosti, která nebyla předpovězena meteorologickými modely. Tento jev může snížit očekávané maximální teploty, které měly vyrůst k 25 stupňům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy