Studie zjistila, jaké problémy trápí lidstvo nejvíce. Téměř polovina lidí trpí jedním typem nemocí

Neurologické poruchy se staly hlavní příčinou zdravotních problémů ve světě. V roce 2021 je zaznamenaly u 43 procent světové populace. Vyplývá to ze studie, jejíž výsledky byly zveřejněny ve čtvrtek ve vědeckém časopise Lancet.

Studie provedená týmem z Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) se sídlem v Seattle zkoumala vliv 37 různých neurologických onemocnění na obyvatele 204 zemí a teritorií v období let 1990 až 2021.

Výsledky této studie, podle Jaimie Steinmetzové z IHME, potvrdily, že onemocnění nervové soustavy, jako jsou mozková mrtvice, migrény a demence, jsou v současné době hlavní příčinou zdravotních problémů. V roce 2021 jimi trpělo více než 3,4 miliardy lidí, což představuje 43 procent světové populace.

Steinmetzová zdůraznila, že výskyt těchto onemocnění se v posledním desetiletí zvýšil o 59 procent, což je důsledek stárnutí populace a jejího rychlého nárůstu.

V roce 2021 zemřelo více než 11 milionů lidí na následky některého z těchto 37 onemocnění. Nicméně, onemocnění srdečně-cévního systému zůstávala nadále hlavní příčinou úmrtí a v roce 2022 si vyžádala 19,8 milionu životů, jak uvedl IHME.

Steinmetzová pro AFP potvrdila, že hlavním důvodem, proč poruchy nervového systému předstihly srdečně-cévní onemocnění, bylo nedávné zařazení mozkové mrtvice do kategorie neurologických onemocnění Světovou zdravotnickou organizací.

Ve studii se také zkoumaly tzv. Disability-adjusted life years (DALY), což je ukazatel celkové ztráty let života v důsledku onemocnění. V roce 2021 lidstvo přišlo o více než 443 milionů let zdravého života, což představuje nárůst o 18 procent ve srovnání s rokem 1990.

Nejčastějšími příčinami byla mozková mrtvice, neonatální encefalopatie, migréna, demence včetně Alzheimerovy choroby, poškození nervů v důsledku cukrovky, meningitida a epilepsie.

Po zohlednění velikosti populace a jejího stárnutí ukazatel DALY a počet úmrtí na tato onemocnění klesl o přibližně jednu třetinu, jak vyplývá ze studie.

Vědci ve své zprávě zdůraznili potřebu účinné prevence, léčby a rehabilitace onemocnění nervové soustavy, aby se snížila jejich zátěž na zdraví populace. 

Související

Více souvisejících

nemoci lékaři

Aktuálně se děje

včera

Aktualizováno včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

včera

včera

27. dubna 2024 21:33

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

27. dubna 2024 20:41

Vědce znepokojuje další nemoc. Ptačí chřipka se šíří u krav, přenesla se i na člověka

Ptačí chřipka, známá také jako H5N1, vyvolává ve Spojených státech obavy. Byla potvrzena u amerických krav a Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že existuje riziko možného přenosu na lidi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy