Vědci jsou na stopě metodě, jak léčit Alzheimerovu chorobu

Stimulace vysokofrekvenčních mozkových vln pomocí blikajících světel a klikání by v budoucnu mohla pomoci léčit Alzheimerovu chorobu. Vyplývá to ze studie zveřejněné v únorovém čísle časopisu Nature. 

Vědecké studie odhalily, že stimulace vysokofrekvenčních mozkových vln zvaných gama vlny může pomoci mozku zbavit se odpadních látek, které mohou přispívat k vývoji neurologických onemocnění. Nová studie, provedená vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT), se zaměřuje na metody dosažení tohoto efektu.

Při Alzheimerově chorobě se v mozku lidí vytvářejí lepkavé shluky bílkovin, známé jako amyloidové plaky. Zatím není jisté, zda tyto shluky přímo způsobují Alzheimerovu chorobu, neboť její skutečná příčina je pravděpodobně složitější.

Tým vědců z MIT zkoumal amyloidové plaky v mozku myší. Během studie zjistili, že záblesky světla a klikání s frekvencí 40 Hz (tedy 40krát za sekundu) pomáhaly glymfatickému systému mozku odstraňovat amyloidní proteiny. Glymfatický systém funguje jako "odpadové potrubí" mozku, které odstraňuje škodlivé látky.

Po aplikaci světelné a zvukové stimulace vědci pozorovali zvýšené množství mozkomíšního moku a rychlejší pulsování sousedních tepen, což ještě více podpořilo schopnost mozku eliminovat biologický odpad. Také zaznamenali zvýšení množství intersticiální tekutiny vylučované z mozku, což potvrdilo efektivnější vyplavování odpadních látek.

"Zatím nemáme kompletní popis přesných kroků, ale výsledky naší studie podporují teorii, že vyplavování probíhá prostřednictvím glymfatického systému," uvedl kognitivní vědec Mitchell Murdock z MIT.

Detailní analýza zdůraznila význam aquaporinu-4 jako kanálu v membránách astrocytů, buněk v centrální nervové soustavě, které podporují a chrání mozek. Blokování těchto kanálů vedlo k normalizaci hromadění amyloidních bílkovin, což naznačuje slibnou oblast pro další výzkum.

Analýza chemických signálů na úrovni RNA rovněž odhalila zvýšenou produkci peptidů spojených s potlačením Alzheimerovy choroby. Všechny tyto změny pravděpodobně vyvolala stimulace gama vlnami, která vedla neurony k produkci peptidů jako reakci.

"Naše zjištění odhalují nové mechanismy, které využívají glymfatický systém k odstraňování amyloidních proteinů z mozku," dodávají vědci ve studii. 

Související

Ilustrační fotografie.

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68.120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří.

Více souvisejících

alzheimerova nemoc Vědci

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 27 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

Finský poslanec střílel opilý před nočním klubem. Policie ho zadržela

Poslanec finského parlamentu z krajně pravicové strany je podezřelý ze střelby před nočním klubem v hlavním městě Helsinky, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy