Čínský vesmírný program nabírá na obrátkách. Měsíc obíhá družice, chce na něj vyslat i posádku

Čínská přenosová družice Čchüe-čchiao-2 po přibližně 112 hodinách letu dosáhla plánované oběžné dráhy Měsíce, informoval v pondělí Čínský národní vesmírný úřad (CNSA).  

Družice byla vytvořena k podpoře komunikace z odvrácené strany Měsíce a má plánovanou životnost osm let. Bude obíhat po výstřední eliptické dráze v rozmezí 300 až 8600 kilometrů nad povrchem Měsíce. Každý oblet bude trvat přibližně 12 hodin, přičemž bude schopna komunikovat se Zemí minimálně osm hodin.

Družice Čchüe-čchiao-2 odstartovala minulý týden ve středu z kosmodromu na jihočínském ostrově Chaj-nan. Je určena k zajištění komunikace pro nadcházející lunární misi Čchang-e 6, která má začít v květnu a bude sbírat vzorky půdy na odvrácené straně Měsíce.

Bez družice Čchüe-čchiao-2 by bylo nemožné zajistit komunikaci sondy na místě přistání na jihu Měsíce. Družice tak hraje klíčovou roli v komunikačním řetězci.

Čína před nedávnem představila ambiciózní lunární strategii, která do roku 2030 zahrnuje i dopravu lidské posádky na povrch Měsíce.

Související

Více souvisejících

Čína vesmír, Měsíc

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

Vědce znepokojuje další nemoc. Ptačí chřipka se šíří u krav, přenesla se i na člověka

Ptačí chřipka, známá také jako H5N1, vyvolává ve Spojených státech obavy. Byla potvrzena u amerických krav a Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že existuje riziko možného přenosu na lidi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy